Stora Enso inwestuje w dalszą komercjalizację celulozy mikrofibrylowanej (MFC) przeznaczonej do produkcji opakowań kartonowych

Stora Enso inwestuje w dalszą komercjalizację celulozy mikrofibrylowanej (MFC) przeznaczonej do produkcji opakowań kartonowych

Przegląd

Koncern Stora Enso przeznaczy 9,1 mln euro na modernizację zakładów produkcyjnych Imatra i Ingerois (w Finlandii) oraz Fors (w Szwecji) z myślą o dalszej komercjalizacji działań związanych z wytwarzaną przez niego celulozą mikrofibrylowaną (MFC). Firma zamierza również przyspieszyć prace nad rozwojem tego innowacyjnego, odnawialnego materiału, by jak najszybciej wprowadzić go do sprzedaży rynkowej.

Zaplanowane inwestycje zwiększą dynamikę prac badawczo-rozwojowych nad nowymi zastosowaniami celulozy typu MFC, takimi jak barierowe materiały opakowaniowe (zabezpieczające przed działaniem powietrza czy brudu) oraz folie biodegradowalne, które w przyszłości mogą zastąpić aluminium przy produkcji opakowań kartonowych. Dzięki wyjątkowym właściwościom fizycznym (m.in. wysokiej wytrzymałości) oraz zastosowaniu w 100% surowców odnawialnych, celuloza typu MFC będzie – zdaniem skandynawskiego koncernu – oferować lepsze parametry od obecnie stosowanych materiałów, bazujących na surowcach kopalnych np. takich jak plastik.
Realizując prace badawczo-rozwojowe nad celulozą MFC (zainicjowane w połowie 2011 roku w zakładach Imatra), Stora Enso początkowo skoncentrowała się na segmencie opakowań na napoje. Stała się tym samym pierwszym na świecie producentem, który z powodzeniem wprowadził na rynek komercyjną wersję opakowania kartonowego z udziałem MFC. Począwszy od roku 2015 materiał ten znajduje zastosowanie także w segmencie opakowań na produkty mleczarskie, pozwalając na obniżenie ilości wykorzystywanych surowców oraz poprawiając jakość samego kartonu. Nowe inwestycje umożliwią dalszą redukcję ilości surowca znajdującego zastosowanie w produkcji (m.in. poprzez obniżenie wagi materiałów opakowaniowych). Kierownictwo firmy oczekuje, że moce produkcyjne fabryk Imatra, Ingerois i Fors w obszarze MFC zostaną dzięki temu zwiększone do 500 tys. ton.
„Podejmujemy kolejne, ważne kroki w rozwoju i komercjalizacji produktów bazujących na celulozie MFC. Odpowiadamy tym samym na oczekiwania i zapotrzebowanie klientów na innowacyjne opakowania z materiałów odnawialnych. W przyszłości celuloza MFC ma szansę znaleźć zastosowanie w licznych, nowych produktach, także spoza obecnego portfolio Stora Enso” – mówi Karl-Henrik Sundström, CEO skandynawskiego koncernu.
Plany firmy zakładają, że produkcja celulozy MFC we wszystkich trzech fabrykach rozpocznie się przed końcem 2017 roku. Pełny potencjał osiągną one w ciągu 3-5 lat, rozszerzając znacząco obecną ofertę Stora Enso, jak też poprawiając zyskowność realizowanej przez koncern działalności.

Kategorie: Poligrafia
Tagi: Stora Enso

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.