Recenzja książki: Anka Mrówczyńska „Młody bóg z pętlą na szyi. Psychiatryk

Przegląd

Młody bóg z pętlą na szyiMimo początkowej nieufności spowodowanej wysypem rozmaitych pamiętników, reportaży, blogów, polskiej i tłumaczonej literatury nawiązującej do osób cierpiących na zaburzenia psychiczne, w tym przeżyć pacjentów skonfrontowanych z lecznictwem psychiatrycznym (nie dorównujących jednak niezapomnianej powieści Kena Kesey’a), omawiana pozycja wiarygodnie przybliża Czytelnikowi skomplikowany świat burzliwego przeżywania pacjentów cierpiących na poważne zaburzenia osobowości.

Osadzona jest w polskich współczesnych realiach i języku, oraz unika zarazem klimatu zarówno laurek, jak i pomówień dotyczących konkretnych instytucji leczących i terapeutów. Dlatego wydaje się warta polecenia studentom medycyny, psychologii, pedagogiki, ochrony zdrowia, studiów podyplomowych z zakresu psychoterapii i poradnictwa a przydatna może być również praktykującym klinicystom.

Pozwala przez pewien czas, jeśli nie poczuć się jak pacjent, to co najmniej wczuć się w jego sytuację i przeżycia. Nie przeszkadza w tym realistycznie oddany niekiedy brutalny język bohaterki, tematyka mogąca budzić niepokój Czytelnika-laika chociażby przez nawiązania do samouszkodzeń, myśli i prób samobójczych. „Młody bóg…” nie jest oczywiście podręcznikiem psychoterapii i nie aspiruje do udzielania wskazówek dla leczących ani leczonych, jest natomiast rzetelnym opisem przeżyć osoby cierpiącej i uzyskującej stopniowo pomoc i w efekcie chwiejną początkowo równowagę.

Najważniejszą korzyścią z zapoznania się z książką Anny Mrówczyńskiej jest, jak można mieć nadzieję, oddalenie zagrożenia opisanego przez Autorkę następująco: „Tam nie tylko budynek był jak z horroru o psychiatryku. Również i podejście personelu.” Miłym zaskoczeniem w erze Internetu i rozmaicie przygotowanych e-booków będzie dla zapoznających się z pozycją styl i ortografia.

Jerzy A. Sobański Katedra Psychoterapii UJ CM

Zapraszamy na blog autorki – http://blog.anka-mrowczynska.com

Śledź profil autorki na Facebooku – https://www.facebook.com/anka.mrowczynska

Książka do nabycie w wersji elektronicznej na ebooki123.pl

Logo Psychoskok

Polub nas na Facebooku

tylkorelaks

Odwiedź nasz sklep internetowy

Kategorie: Literatura, Recenzje
Tagi: Psychoskok

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.