Polecamy premiery Wydawnictwa W.A.B.

Przegląd

Polecamy premiery Wydawnictwa W.A.B.

WŁOSI

John Hooper

przekład: Marcin Wróbel, Piotr Grzegorzewski

włosi

Dlaczego Włosi mają dwanaście określeń na wieszak, a ani jednego na kaca i… odpowiedzialność? Jak naród, który zrodził renesans, mógł stworzyć również mafię? Dlaczego wyborców Berlusconiego obchodzi, jaką on nosi bieliznę?

Hooper, mimo swojej sympatii do mieszkańców Italii, nie pozostaje wobec nich bezkrytyczny. Opisuje odwieczny wpływ Kościoła katolickiego na życie Włochów i nie ukrywa jednocześnie, iż szacunek dla il Papa niekoniecznie idzie w parze z przestrzeganiem jego moralnych zaleceń. Podobnie ogromne poważanie, jakim cieszą się w społeczeństwie matki, nie bardzo współgra z tradycyjnym modelem matki-Włoszki i małą reprezentacją kobiet na kierowniczych stanowiskach. Czwartkowe gnocchi, fenomen Berlusconiego, obawa Włochów przed nowinkami technicznymi, opinia najlepszych kochanków świata (od Casanovy po słynne Italians do it better na teledyskowej koszulce Madonny), niezwykle oficjalna atmosfera miejsc pracy  to tylko kilka z kwestii, które porusza autor, wychodząc daleko poza stereotyp beztroskich, głośnych i kochających życie Włochów.

Zabawna i wnikliwa książka Johna Hoopera przekonująco ukazuje wpływ geografii, historii i tradycji na wiele aspektów włoskiego życia, np. futbol, masonerię, seks, jedzenie i operę. Opowieść pełna fascynujących i często zabawnych spostrzeżeń niedostępnych w przewodnikach. Włosi zaskoczą nawet najbardziej zagorzałych miłośników Italii!

Hooper napisał fascynujące, pełne sentymentu i dobrze udokumentowane studium, które przynosi nam kuszący smak kraju tak gorącego, zimnego, gorzkiego i słodkiego, jak Affogato.

Daily Telegraph

Hooper jest dobry w obrazowym przedstawianiu własnych doświadczeń dotyczących życia wśród włoskiego społeczeństwa, ma oko do anegdot, umiejętność docierania do źródeł i prezentacji szeregu faktów i statystyk, wytrwale wychodzi poza stereotypy i łatwe definicje.

The Independent

John Hooper (ur. 1950) brytyjski dziennikarz i prezenter radiowy. Na studiach historycznych rozpoczął przygodę z BBC, pracując nad reportażem z ogarniętej wojną domową Nigerii. Od tamtej pory współpracował z wieloma rozgłośniami (m.in. Independent Radio News), a od wielu lat jest korespondentem zagranicznym. Mieszkał na Cyprze, w Hiszpanii, a od 15 lat we Włoszech. Regularnie współpracuje z The Observer, The Economist i jest redaktorem naczelnym The Guardian na Europę Południowo-Wschodnią.

 ***

Najbardziej sensacyjna biografia roku!

Wowa, Wołodia, Władimir

Tajemnice Rosji Putina

Krystyna Kurczab-Redlich

 Wowa, Wołodia, Władimir. Tajemnice Rosji Putina

         Nieznane fakty z życia prezydenta Rosji od dzieciństwa po dziś: skąd wziął się w KGB, jakim był szpiegiem, jakie ma związki z międzynarodowym handlem narkotykami i bronią, jak stał się bodajże najbogatszym człowiekiem świata, kto, dlaczego i jakim kosztem umieścił go na Kremlu, czy rzeczywiście wygrywał wybory, jak naprawdę rozpoczął wojnę w Czeczenii i na Ukrainie, jakie ma związki z Al-Kaidą i Państwem Islamskim, dlaczego Zachód się go boi, jak wywalczył Olimpiadę.

Sensacyjna treść, rzetelne fakty, doskonały warsztat dziennikarski.   

 Historia życia Władimira Putina, którą czyta się jak kryminał. 

Krystyna Kurczab-Redlich w latach 1990-2004 była korespondentką polskich mediów w Rosji, autorka filmów dokumentalnych o Czeczenii. Laureatka wielu nagród, m.in. Amnesty International za publikacje o łamaniu praw człowieka w Czeczenii, im. Melchiora Wańkowicza za reportaże z Czeczenii, im. ks. Józefa Tischnera za książkę Głową o mur Kremla. W 2005 na wniosek czeczeńskiej organizacji Echo wojny, Amnesty International i Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka jej kandydatura została zgłoszona do Pokojowej Nagrody Nobla. Książka Głową o mur Kremla (W.A.B.) stała się bestsellerem.

***  

CICHA FALA

Gianrico Carofiglio

Tłumacz: Mateusz Kłodecki

Mroczna Seria

 cicha fala

Mrok, trauma i walka ze złem. Kameralna historia kryminalna w stylu noir.

Walka z bezwzględnymi przestępcami, funkcjonariusz jednostki antynarkotykowej na skraju załamania nerwowego i wstrząsająca zbrodnia. Kameralna, poruszająca powieść kryminalna w klimacie noir, której bohaterami są zwykli ludzie. Cicha fala opowiada o stracie i trudnym powrocie do normalnego życia.

Roberto Marias pół życia spędził, walcząc z brutalnymi gangsterami. Bez mrugnięcia okiem przyglądał się najbardziej bestialskim zbrodniom. Nic nie było w stanie go złamać. Liczyła się tylko misja zdobycie materiałów potrzebnych do aresztowania bandytów. Pewne wydarzenie rozbiło jednak jego psychikę w pył. Teraz Roberto próbuje odbić się od dna. Pomaga mu w tym wybitny psychiatra, jednak odbywające się dwa razy w tygodniu sesje to droga przez mękę.

Pewnego dnia Roberto poznaje Elenę, tajemniczą piękność, która również okazuje się pacjentką psychiatry. Znajomość tych dwojga pokiereszowanych przez los ludzi zaczyna się pogłębiać. Jednak Elena też skrywa tajemnicę. Tymczasem małemu Giacomo zaczynają się śnić rzeczy, które w niejasny sposób zdają się wpływać na rzeczywistość. W niesamowitym parku spotyka swojego dawno zaginionego ojca i mówiącego psa Scotta. Razem wpadają na trop wstrząsającej zbrodni.

To powieść świeża, intrygująca i emocjonująca. Historie, od których nie sposób się oderwać, to znak rozpoznawczy Carofiglia.

Critica Letteraria

Jeśli Cicha fala była literackim egzaminem dojrzałości, to Carofiglio zdał go celująco.

Corriere della Sera

Kawał wspaniałej literatury: dekonstrukcja ludzkiej psychiki na tle wciągającej fabuły kryminalnej.

The Independent 

Gianrico Carofiglio (ur. 1961) włoski pisarz i prokurator. Występował jako oskarżyciel w procesach przeciwko mafii, przestępczości zorganizowanej i handlarzom ludźmi. Zaangażował się również w działalność antykorupcyjną. Jako powieściopisarz odniósł wielki sukces dzięki serii kryminalnej z mecenasem Guerrierim, na którą składają się: Świadek mimo woli (2002, W.A.B. 2008), Z zamkniętymi oczami (2003, W.A.B. 2009), Ponad wszelką wątpliwość (2006, W.A.B. 2010) oraz bestsellerowy we Włoszech czwarty tom Ulotna doskonałość (2010, W.A.B. 2012). Opublikował także powieść Il passato e una terra straniera (2004) oraz powieść graficzną Cacciatori nelle tenebre (2007). Zdobył uznanie zarówno krytyki, jak i czytelników, o czym świadczą liczne nagrody i wysokie nakłady jego książek.

Prawa do cyklu o mecenasie Guerrierim zakupiły wydawnictwa z kilkunastu krajów, m.in. Hiszpanii, Francji, Holandii, Japonii, Brazylii i USA. Na podstawie powieści Carofiglia włoska telewizja nakręciła serial.

 ***

Burzliwe losy arcydzieła Gustava Klimta zagrabionego przez nazistów. Na podstawie tej książki powstał znakomity film z Helen Mirren i Rayanem Reynoldsem.

ZŁOTA DAMA

Anne Marie O’Connor

przekład: Tomasz Pichór

  złota dama

Za każdym dziełem kryje się wielka tajemnica…

Fabularyzowana historia relacji Gustawa Klimta i jego muzy na tle epoki fin de siecle oraz burzliwe dzieje jednego z najbardziej rozpoznawalnych arcydzieł XX wieku.

Anne-Marie O’Connor przedstawia w książce skomplikowaną historię Adeli Bloch-Bauer, żydowskiej piękności z wiedeńskiej socjety, którą na swym dziele uwiecznił Klimt. Powieść odsłania także kulisy powstania samego dzieła. Adele stała się muzą Klimta, a wykonanie portretu poprzedziło ponad sto szkiców jej sylwetki ołówkiem na cienkim papierze manila. Złota dama to również opowieść o samym Klimcie, synu ubogiego złotnika i grawera, artystycznego buntownika, którego sztuka wykraczała daleko poza gust współczesnych.

Złota dama jest wreszcie historią burzliwych losów obrazu, najpierw skonfiskowanego przez nazistów, potem pozbawionego przez rząd austriacki nazwiska Adeli, by nic nie łączyło arcydzieła z jego żydowską modelką. Naziści nazwali obraz Złotą damą i dumnie wystawiali go w Wiedniu. Anne Marie OConnor opowiada również o tym, jak sześćdziesiąt lat po nazistowskiej grabieży portret Adele Bloch-Bauer stał się przedmiotem trwającego dekadę sporu między austriackim rządem a prawowitą spadkobierczynią Bloch-Bauerów Marią Altmann. Austriackie władze były przekonane, że galeria malarstwa Belvedere nabyła obraz zgodnie z prawem, dlatego kiedy Maria Altmann wystąpiła o jego zwrot, walczyły do samego końca. Złota dama została potraktowana jak skarb narodowy. Autorka opisuje także, dlaczego Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych zaangażował się w tę sprawę oraz jak decyzja trybunału miała głębokie konsekwencje dla świata sztuki.

Fascynująca, ambitna, przenikliwa… Niezwykła opowieść o sztuce i czasach Holokaustu.

 Washington Post

Bogato zarysowana historia owiana aurą tajemniczości. Złota Dama to porywająca opowieść.

 BookPage

Przejmująca opowieść o pięknie, terrorze, stracie i pamięci. Odsłania tajemnicę skrytą pod złotą powierzchnią obrazu. 

Associated Press

***

PYŁ, CO OPADA ZE SNÓW

Louis de Bernieres

Przekład: Klementyna Wohl, Krzysztof Cieślik

 PYŁ, CO OPADA ZE SNÓW

Autor bestsellera Mandolina kapitana Corellego powraca do swoich ulubionych tematów: miłości i wojny. I przez pryzmat indywidualnych losów w wielkim stylu opisuje zmierzch Imperium Brytyjskiego.

Dzieciństwo czterech sióstr McCosh Rosie, Ottilie, Christabel i Sophie przypada na spokojne lata panowania Edwarda VII, który wstąpił na tron po śmierci królowej Wiktorii. Ojciec dziewcząt rozwija kolejne dochodowe interesy, zaś jego ekscentryczna żona dawna piękność, nieodmiennie wierna idei monarchii pisze kolejne listy do króla, dzieląc się swymi troskami i pomysłami, jak poprawić standardy codziennego życia mieszkańców Imperium. Dziewczęta dorastają z synami właścicieli sąsiednich majątków: trójką Pendennisów i dwoma braćmi Pittami. Cała dziewiątka wiedzie beztroskie życie i jest nierozłączna, ale z czasem dziewczęta i chłopców zaczynają łączyć uczucia zgoła inne niż przyjaźń. Wybuch Wielkiej Wojny odmienia ich życie zarówno wyruszających na front mężczyzn, jak i dziewcząt pozostających w Anglii. Czy koniec wojny będzie dla nich szansą, by wskrzesić dawne szczęście?

Pył, co opada ze snów to porywająca opowieść o dobrze sytuowanej brytyjskiej rodzinie, której harmonijne życie niszczą tryby Wielkiej Historii, jednak nie są w stanie zniszczyć nadziei na szczęście. W losach rodu McCosh odbija się historia początku XX wieku: splendor Imperium, szok I wojny światowej, zmiana obyczajów i mody, emancypacja kobiet To saga rodzinna, którą zachwycą się miłośnicy serialu Downton Abbey. A przede wszystkim misterna, pełna czułości i delikatnej ironii proza, godna najlepszych powieści obyczajowych w historii gatunku.

De Bernieres jest bystrym obserwatorem ludzkich uczuć. Jego opowieść o młodej idealistce zmuszonej poznać gorzki smak życia, urzeka urodą i mądrością.

Mail on Sunday

Louis de Bernieres (ur. 1954 r.) należy do grona najbardziej poczytnych brytyjskich pisarzy. Zadebiutował w 1990 r. powieścią Wojna o czułe miejsca Don Emmanuela. W 1993 roku znalazł się na liście najlepszych młodych brytyjskich powieściopisarzy wg magazynu Granta. Światową sławę przyniosła mu wydana rok później powieść Mandolina kapitana Corellego, za którą otrzymał prestiżową Commonwealth Writers Prize. W 2000 roku na jej podstawie nakręcono film Kapitan Corelli z Nicholasem Cage i Penelope Cruz. De Bernieres jest autorem ośmiu powieści, w Polsce ukazała się także Senior Vivo i król kokainowy.

***

BONITA AVENUE

Peter Buwalda

przekład: Maja Porczyńska-Szarapa

seria: Don Kichot i Sancho Pansa

BONITA AVENUE

Debiutancka powieść holenderskiego pisarza, która stała się międzynarodowym bestsellerem. Historia życia i upadku rodziny Sigeriusów, przyrównywana do najwybitniejszych osiągnięć gatunku: od Buddenbrooków Manna do powieści Franzena.

Bonita Avenue  to powieść, która zaczyna się jak saga, a kończy się jak thriller. Narracja poprowadzona jest z perspektywy trójki bohaterów: Siema Sigeriusa, jego córki Joni i jej chłopaka Aarona. Siem jest wybitnym matematykiem, rektorem uniwersytetu, byłym mistrzem judo. Prowadzi szczęśliwe życie z żoną i dwiema córkami. Wszystko zmienia się, kiedy zaczyna podejrzewać, że Joni jest gwiazdą strony pornograficznej. Wiele lat później przypadkowe spotkanie przypomni Aaronowi o wydarzeniach, które doprowadziły go do załamania psychicznego. Kiedy Joni otrzymuje jego wiadomość, również zaczyna wracać myślami do przeszłości. Każdy rozdział odkrywa kolejną tajemnicę. Bonita Avenue wywiera piorunujące wrażenie niczym tragedia grecka, tym bardziej, że relacje łączące bohaterów, mają znamiona chorobliwych, fatalistycznych fascynacji.

Wspaniała saga rodzinna, która z miejsca stała się przebojem, kiedy w 2010 roku ukazała się w Holandii. Krytycy okrzyknęli Buwaldę holenderską odpowiedzią na Jonathana Franzena, jednak jego talent jest zupełnie wyjątkowy.

The Times

Wciągająca i szalona Bonita Avenue () zasługuje na to, by ogłosić ją nie tylko debiutem, ale książką roku. Independent Books of the Year

Peter Buwalda (ur. 1971) holenderski pisarz i dziennikarz, współzałożyciel magazynu literacko muzycznego Wah-Wah. Jego pierwsza powieść  Bonita Avenue (2010) przyniosła mu międzynarodową sławę, wiele nagród literackich (m.in. Academica Debutantenprijs, Selexyz Debuutprij, Tzumprijs) i stała się bestsellerem. W Holandii powstało słuchowisko radiowe na podstawie powieści Buwaldy.

 

Kategorie: Literatura
Tagi: Foksal, W.A.B.

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.