Grzegorz Gauden odwołany

Grzegorz Gauden odwołany

Przegląd

Grzegorz Gauden został odwołany ze stanowiska dyrektora Instytutu Książki.

Rzecznik MKiDN, wyjaśniła, że podstawą jego dymisji były wyniki kontroli przeprowadzonej w kwietniu ub. roku przez min. kultury Małgorzatę Omilanowską. Kontrola ta wykazała przekroczenie budżetu IK, a także nieprawidłowości w zawieranych przez IK umowach. Kolejną kontrolę zarządzono w grudniu zeszłego roku i potwierdziła ona, że w Instytucie Książki” “nie dzieje się dobrze” – powiedziała Lutek.

Według niej na decyzji o dymisji Gaudena zaważyły też badania czytelnictwa Polaków ogłoszone w marcu przez Bibliotekę Narodową. Wykazały one, że 63 proc. Polaków w 2015 r. nie przeczytało ani jednej książki. To najgorszy wynik od ponad dekady; 14 proc. badanych Polaków znalazło się poza kulturą pisma – nie czyta książek, gazet ani wiadomości w internecie. – Od kilu lat MKiDN przeznacza spore środki na promocję czytelnictwa – to jedno z zadań Instytutu Książki. Jak widać, nie przynosi to żadnych efektów, a działania podejmowane przez tę instytucję są niezadowalające – mówiła Lutek.
Grzegorz Gauden w latach 1975-1977 pełnił funkcję przewodniczącego komisji kultury zarządu wojewódzkiego Socjalistycznego Związku Studentów Polskich. Na początku lat 80. działał w Solidarności, był redaktorem naczelnym dziennika “Wiadomości Dnia”, a także “Obserwatora Wielkopolskiego”. Po wprowadzeniu stanu wojennego internowano go na okres od 13 grudnia 1981 do 7 lipca 1982. Po zwolnieniu współpracował z wydawnictwami drugiego obiegu. Od 1984 do 1993 przebywał na emigracji w Szwecji. Studiował na Uniwersytecie w Lund, organizował szwedzki Komitet Poparcia Solidarności.

Od 1989 r. zaczął publikować w prasie krajowej, m.in. we “Wprost”. Po powrocie do kraju został przedstawicielem koncernu Bulls Press zajmującego się dystrybucją w Polsce komiksów i materiałów agencyjnych. Od 1995 pozostawał związany z norweskim koncernem prasowym Orkla Media. W 1999 został prezesem zarządu spółki Presspublica, a w okresie od września 2004 do września 2006 był redaktorem naczelnym dziennika “Rzeczpospolita”.

 

 

fot. za Instytut Książki

Kategorie: Instytucje, Rynek Polski

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.