Czas na poezję Danuty Pasieki „Powroty”

Czas na poezję Danuty Pasieki „Powroty”

Przegląd

W codziennym pędzie łatwo się zatracić. Zagubić w gmatwaninie myśli, zaplątać w natłoku spraw i problemów. Jeżeli jednak znajdziemy chwile aby na moment pozostać tylko ze sobą, warto spróbować zastanowić się nad sensem własnego istnienia i zadać może najważniejsze pytania.Danuta Pasieka, autorka dwóch tomików wierszy oraz poetka, dzieląca się swymi przemyśleniami na portalach internetowych, z pewnością ułatwi nam odkrywanie siebie na nowo. Mówić i pisać można wiele, sztuka polega jednak na tym, aby dobrać właściwe słowa i nawet w niewielkiej formie zawrzeć wszystko co najważniejsze. Danuta Pasieka ten dar posiada z całą pewnością. Czytelnicy, szczególnie ci, którzy zwykli unikać poezji, nie muszą obawiać się, iż przytłoczy ich nadmiar aforyzmów, anafor, eufemizmów, homonimów, lipogramów czy innych środków stylistycznych. Autorka pisze całą sobą dla nas i nie można nie poczuć, że o nas. Powroty - przód
„Powroty” Danuty Pasieki, to poezja niezwykle subtelna, a mimo to dosadna – między słowami. Dużo w niej kobiecej spostrzegawczości, zadumy, inspiracji filozofią, religią. Autorka doskonale uchwyciła wątek przemijania, które jest nieodłączną cechą naszego bytu. Przemija czas, przemija nasze życie. Jedne rzeczy się kończą, inne zaczynają. Jednak to wszystko sprawia, ze człowiek jest bardziej doświadczony. Poezja poetki to wypadkowa różnych pytań: egzystencjalnych, dotyczących śmierci, strachu, naszych ziemskich wędrówek.
To właśnie śmierć pojmowana jest według autorki, jako jeden z podstawowych elementów egzystencji, która wpływa na świadomość każdego człowieka. Charakterystyczne w jej wierszach jest to, że śmierć uważana jest za przepustkę do raju, ale jednocześnie stanowi też wielką tajemnicę. W wierszach Danuty Pasieki wiele jest również mowy o podróżach rozumianych jako wyprawy w głąb siebie w celu samopoznania lub przeciwnie, mogących być ucieczką od problemów i wewnętrznych rozterek. Każda, nawet najdalsza podróż kończy się powrotem do domu, tak jak życie kończy się śmiercią. Według autorki, to właśnie życie jest ciągłym wędrowaniem, poszukiwaniem nowych horyzontów, poznawaniem siebie i innych.

Gliwicka poetka ułatwi nam zetkniecie się z własnymi emocjami. Przecież każdy powinien w końcu spotkać się ze samym sobą, odkładając na bok codzienną maskę. „Powroty”, to wiersze, po które sięgniemy wielokrotnie, subtelnie, a zarazem rzeczowo, lirycznie i dosadnie ale przede wszystkim zawsze prawdziwie, tuż nad ziemią, w realnym świecie.

Tytuł: „Powroty”

Autor: Danuta Pasieka

Wydawnictwo: http://wydawnictwopsychoskok.pl/

Kategoria: Poezja

ISBN: 978-83-7900-290-0

Miejsce i rok wydania: Konin, 2015r.

Oprawa: Twarda

Liczba stron: 100

Już wkrótce tomik do kupienia w księgarni: http://bonito.pl/

Cała oferta wydawnicza na:

http://bonito.pl/szukaj/psychoskok/1,0,1/0

Polub nas na Facebooku Logo Psychoskok

Kategorie: Literatura, Recenzje
Tagi: Psychoskok

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.