Rotmistrz Pilecki. Ochotnik do Auschwitz

Rotmistrz Pilecki. Ochotnik do Auschwitz

Przegląd

Pileckiemu przyszło żyć w niezwykle burzliwych czasach. Każda ze zmieniających się epok historycznych odcisnęła na nim swoje piętno. Był uczestnikiem wojen w 1920 i 1939 roku, jednak to lata 1940–1943, kiedy jako ochotnik stał się twórcą konspiracji wojskowej w KL Auschwitz, stanowią najistotniejszy element jego życiorysu. Jako oficer AK walczył w Powstaniu Warszawskim, był jeńcem obozów w Lamsdorf i Murnau, po wojnie wstąpił do II Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa we Włoszech. Został zamordowany strzałem w potylicę w więzieniu na Mokotowie 25 maja 1948 roku. W lipcu 2006 r. Prezydent RP Lech Kaczyński w uznaniu zasług Witolda Pileckiego i jego oddania sprawom ojczyzny odznaczył go pośmiertnie Orderem Orła Białego. W 2013 roku został awansowany na pułkownika.

Książka skupia się przede wszystkim na działalności Witolda Pileckiego w organizowaniu konspiracji wojskowej w Auschwitz, zawiera również słynny raport z 1945 roku napisany po ucieczce z obozu.

Wywiad z Adamem Cyrą, autorem książki ukazał się w portalu Dziennik.pl – http://wiadomosci.dziennik.pl/historia/ludzie/artykuly/481318,wiezniowie-kl-auschwitz-przygotowywali-powstanie-rotmistrz-pilecki-podporucznik-jasienski-historyk-dr-adam-cyra-dla-dziennik-pl.html

Adam Cyra

Rotmistrz Pilecki. Ochotnik do Auschwitz.

Rotmistrz_Pilecki_OKL_V3.5.indd

Wydawnictwo RM 2014

ISBN 978-83-7773-200-7

Stron 454

Format 158×213 mm

Odwiedź nas w internecie: www.rm.com.pl

O autorze:

DR ADAM CYRA (ur. w 1949 roku.), starszy kustosz Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu oraz współtwórca stałej ekspozycji o obozowym ruchu oporu na terenie Muzeum w bloku nr 11, zorganizował ponad dwadzieścia krajowych i zagranicznych wystaw poświęconych historii KL Auschwitz. Aktywnie współpracuje z Towarzystwem Opieki nad Oświęcimiem oraz Towarzystwem Miłośników Wołynia i Polesia. Jest autorem wielu publikacji z zakresu historii KL Auschwitz oraz bloga historycznego Cyra.wblogu.pl. Za swą działalność został uhonorowany między innymi Złotym Krzyżem Zasługi i medalem Pro Memoria. Obecnie jest konsultantem historycznym przy realizowanym przez Stowarzyszenie Auschwitz Memento fabularyzowanym filmie dokumentalnym „Pilecki”.

Kategorie: Historia
Tagi: RM

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.