Start nowej zimnej wojny? Zapraszamy do lektury “Przesmyku Suwalskiego. Rosja kontra NATO”

Przegląd

W terminie między 14-20 września odbędą się rosyjsko-białoruskie manewry „Zapad”. To jedno z największych wojskowych przedsięwzięć prezydenta Putina.

Wydarzenie to zbiegło się w czasie z wydaniem przez REBIS książki Tadeusza A. Kisielewskiego Przesmyk Suwalski. Rosja kontra NATO.

To swoista refleksja o najbardziej zapalnym punkcie w nowej zimnej wojnie Rosji z Zachodem, nie prognoza wydarzeń, ale ostrzeżenie.

 

Historia i rola przesmyku suwalskiego – najbardziej zapalnego punktu w nowej zimnej wojnie Rosji z Zachodem

Czy przesmyk suwalski jest najbardziej zapalnym punktem w nowej zimnej wojnie Rosji z Zachodem? Wielkie manewry „Zapad-2017”to kolejna demonstracja siły budząca obawy przed powrotem najgorętszych dni zimnowojennego konfliktu. Już w 2009 roku na Białorusi Rosjanie ćwiczyli między innymi atak nuklearny na Warszawę i rajd wojsk pancernych z rejonu Grodna przez Suwałki do obwodu kaliningradzkiego.

Czy Rosjanie wykorzystają część byłych Prus Wschodnich do przerwania lądowego połączenia między Polską a Litwą, Łotwą i Estonią? Według planów NATO, rutynowo przygotowywanych na wypadek zagrożenia, Rosjanie mogą uderzyć na przesmyk suwalski, by połączyć Kaliningrad z Białorusią, a przez nią z rdzenną Rosją.

 

Książka Tadeusza A. Kisielewskiego, niezależnego analityka stosunków międzynarodowych, nie jest prognozą wydarzeń, lecz ostrzeżeniem. Jakie może być pole bitwy, jak prezentują się potencjały militarne stron ewentualnego konfliktu, jaka jest polityka administracji prezydenta Trumpa, jaki jest stan rosyjskich sił zbrojnych?

Obszerny aneks opisuje genezę Prus Wschodnich, ich podziału między Polskę i Związek Sowiecki oraz prezentuje zaskakującą analizę statusu rosyjskiej części Prus Wschodnich w świetle prawa międzynarodowego.

Tadeusz A. Kisielewski jest niezależnym analitykiem stosunków międzynarodowych, zajmuje się globalną geopolityką i geostrategią. Autor licznych prac z tego zakresu, m.in. Nowy konflikt globalny(1993), Schyłek Rosji (REBIS 2007), Wojna imperium. Większy Bliski Wschód w amerykańskiej wojnie z terroryzmem (2008), Nafta znowu zmieni świat (REBIS

 

 

Kategorie: Historia
Tagi: Rebis

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.