Pegaz. Ogień życia – początek serii rekomendowanej przez Ricka Riordana, autora „Percy´ego Jacksona”

Pegaz. Ogień życia – początek serii rekomendowanej przez Ricka Riordana, autora „Percy´ego Jacksona”

Przegląd

Pegaz. Ogień życia – początek serii rekomendowanej przez Ricka Riordana, autora „Percy`ego Jacksona”

 

 

Połączenie mitologii ze współczesnością okazało się kluczem do sukcesu w wypadku serii Ricka Riordana, podobną popularność może przynieść Kate O’Hearn jej olimpijska seria.

Powieść, adresowana do dzieci i młodzieży, czyta się bardzo dobrze. Wynika to z równego, szybkiego tempa akcji, wysokiego poziomu literackiego, wyrazistego nakreślenia postaci bohaterów, jak i z magicznej atmosfery, podsycanej opisami szalejącej w Nowym Jorku burzy.
Młodym czytelnikom z pewnością spodoba się fakt, że zarówno Pegaz, jak i wszystkie mityczne postacie, odmawiają jedzenia warzyw, owoców i wszelkiej innej zdrowej żywności. Karmieni boską ambrozją, na ziemi czerpią energię ze zjadania lodów, batoników z automatu oraz cukru, miodu i słodkich płatków.
Autorka przedstawia bogów olimpijskich z dużym humorem. Tym bardziej, że przyszło im zmierzyć się z nieprzyjazną współczesną rzeczywistością. Dowcip sytuacyjny miesza się z pełnymi grozy opisami ataków morderczych Nirad, a także wzruszającymi scenami, w których pełna żalu po śmierci mamy Emily oraz gniewny, osierocony Joel zajmują się Pegazem.
Historia Emily i Pegaza to jedna z tych powieści, po przeczytaniu których od razu szuka się kolejnego tomu. Na szczęście, w przygotowaniu kolejne…

W tym tomie: płomień olimpijski słabnie i dlatego słabną moce bogów. Kiedy na Olimp wdzierają się Nirady, bogowie nie mają szans. Ich świat ulega destrukcji. Skrzydlaty Pegaz wyrusza do świata ludzi, żeby znaleźć dziewczynkę, która nosi w sobie przekazywany z pokolenia na pokolenie „zapasowy” płomień olimpijski.
Uderzony przez piorun szalejącej w Nowym Jorku burzy, pozbawiony złotej uździenicy, którą ukradł złodziej olimpijski, Pegaz ląduje na dachu nowojorskiego wieżowca – tuż nad mieszkaniem, zajmowanym przez Emily i jej tatę.
Dziewczyna, wraz ze swoim przyjacielem Joelem, opiekuje się Pegazem, pielęgnując jego rany i karmiąc go słodyczami (w zastępstwie boskiej ambrozji).
Mordercze Nirady przenikają jednak do świata ludzi, żeby zgładzić Pegaza. Dotyk jego magicznych złotych kopyt i złotej uździenicy to bowiem jedyna skuteczna broń, która pozbawia je życia.
Emily, Joel i Pegaz muszą uciekać nie tylko przed Niradami, ale i przed bezwzględnymi agentami rządowymi.
Mimo pomocy boskiej Diany oraz taty Emily, bohaterowie wpadają w pułapkę i lądują w bazie rządowej na jednej z nowojorskich wysepek. Bezlitosny Agent J przesłuchuje wszystkich na okrągło…

Seria ukazuje się nakładem wydawnictwa Papilon.

Kategorie: Fantastyka

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.