Powieść, która trafiła na listy bestsellerów dzięki jednemu tweetowi – “Tak właśnie przegrywasz Wojnę Czasu”

Przegląd

To się nazywa magia mediów społecznościowych! Jeden tweet spowodował, że książka na nowo stała się bestsellerem w Stanach Zjednoczonych. Właśnie ukazuje się w Polsce.

“Przeczytaj to. NIE SZUKAJ NIC NA TEMAT. po prostu przeczytaj. to tylko jakieś 200 stron, można pobrać na audible i posłuchać, to tylko cztery godziny”, użytkownik Twittera @maskofbun znany też pod pseudonimem Bigolas Dickolas Wolfwood, inspirowany postacią mangowej serii Trigun napisał 7 maja do swoich piętnastu tysięcy fllowersów. Po kilku dniach książka wspięła się do dwudziestu najlepiej sprzedających się książek Amazona, a wkrótce dotarła do trzeciego miejsca najlepiej sprzedających się książek.

Książka, o której mowa to „Tak właśnie przegrywasz Wojnę Czasu”, uhonorowana w 2019 roku nagrodami Hugo i Nebula powieść epistolarna science-fiction, opowiadająca o dwóch rywalizujących agentkach podróżujących w czasie, pracujących przeciwko sobie, a następnie zakochujących się poprzez listy i notatki, które pozostawiają dla siebie w czasie i przestrzeni. W ciągu kilku dni od pojawienia się tweeta, dzięki rekomendacji Bigolasa, sprzedaż książki na Amazon gwałtownie wzrosła, lądując na liście bestsellerów serwisu jako trzecia najpopularniejsza książka na platformie. „Wśród wszystkich książek. Nie tylko LGBTQ+ sci-fi, gdzie jej wersja na Kindle jest numerem jeden, ani w szerszym gatunku romansu sci-fi, gdzie wersja papierowa jest również numerem jeden. Nie tylko w Time Travel sci-fi, gdzie audiobook jest na… cóż, pierwszym miejscu. Wszystkie książki. Na największej platformie e-commerce na świecie.” – komentował portal Gizmondo.

Należy przyznać, że nie każde polecenie w mediach społecznościowych działa w taki sposób, szczególnie jeśli mówimy o dość niszowym koncie na anglojęzycznym Twitterze. Dlaczego tweet miał aż taką moc? „Myślę, że to kombinacja kilku rzeczy. Tweet nie miał linku, więc nie został stłumiony przez algorytm. Był też przepełniony czystym entuzjazmem, tak jak najczęściej dzieje się to w relacji fana mówiącego do innego fana.” – podsumowała współautorka.

Powieść właśnie ukazuje się w Polsce nakładem wydawnictwa Uroboros, w tłumaczeniu Anny Warso. „Ta książka ma wszystko: zdradę i miłość, liryzm i brutalną akcję, kryzys egzystencjalny i przestrzeń opery kosmicznej, nie wspominając o superagentkach podróżujących w czasie. Debiutancka współpraca Gladstone i El-Mohtara to pokaz fajerwerków dwóch bardzo utalentowanych gawędziarzy” – pisała o niej Madeline Miller, autorka „Pieśni o Achillesie”.

 

Kategorie: Fantastyka, Literatura