Fantastyka w Lublinie

Fantastyka w Lublinie

Przegląd

FANTASTYKA W LUBLINIE

WRZESIEŃ 2014 r.

 

Miejsce:

ul. Lwowska 12

Dom Kultury Narnia w Lublinie

 

SPOTKANIA CYKLICZNE

 

1. Fantastyczne wtorki (start: godz. 18.00, atrakcja: godz. 19.00; możliwość korzystania z gier planszowych na miejscu; koniec: 22.00); wstęp: wolny

9 września: Dyskusja: Dlaczego czytamy H.P. Lovecrafta, co nam się najbardziej podoba w jego twórczości? – Marcin `Indiana` Waciński

Howard Philips Lovecraft do dziś zdobywa sobie nowych czytelników, nadal inspiruje, intryguje.
Spróbujmy podzielić się wrażeniami z lektury jego opowiadań, omówić wpływ na popkulturę: muzykę, film, gry. W trakcie spotkania będzie okazja zapoznania się z archiwalnymi numerami „Outsidera”, jedynego jak dotąd, najdłużej ukazującego się, fanowskiego zina, poświęconego twórczości Lovecrafta.

16 września: Magia fizyki kwantowej – dr Karolina Rybak

Koncepcja kwantów zburzyła fundamenty, na których zbudowana była fizyka aż do początku XX wieku. Sam twórca tego pojęcia, Max Planck, i prekursor koncepcji dualizmu korpuskularno-falowego, Albert Einstein, odwrócili się od swoich odkryć i nie mogli pogodzić się z konsekwencjami własnych teorii. Co takiego kryje w sobie świat kwantowy i jakie niespodzianki w nim na nas czekają? Czy wiemy już wszystko na ten temat?

23 września: Porucznik Borewicz na tropie, czyli polska policja od kuchni – Michał `Selekcja` Świerad

Fakty, mity, niezwykłe historie, nieprawdopodobne, ale prawdziwe dane, a wszystko to podczas spotkania z zaprzyjaźnionym policjantem-fantastą.

30 września: Czy istnieje etniczna fantastyka? – prof. Krzysztof Grzywnowicz

Spróbujemy sobie odpowiedzieć na pytanie, jak zdefiniować fantastykę etniczną. W literaturze fachowej mówi się o różnych interpretacjach tego terminu. Po pierwsze fantastyka z niewielkimi elementami etnicznymi, do której zaliczany jest „Star Trek” ze swoimi planetami zaludnionymi przez różne „ethnosy”. Po drugie fantastyka z solidnymi elementami etnicznymi, choć często czerpanymi z grup etnicznych ziemskich, jak np. „Diuna” z jej podobnymi do Arabów Fremenami. Po trzecie fantastyka pisana w obrębie grup etnicznych, czyli np. fantastyka arabska, japońska czy hinduska, często nie ma w ogóle elementów etnicznych. I po czwarte fantastyka w pełni ludowa, etniczna, której najlepszym przykładem jest „Smoczogór” W. Szostaka.

 

2. Fantastyczne środy (co tydzień od 17.00 do 22.00) – Gry Bitewne; wstęp: wolny

Możliwość spotkania się na miejscu, skorzystania z przygotowanych stołów oraz makiet do gry i grania w strategiczne gry bitewne, m.in.: Mordheim, Warhammer Fantasy Battle, Infinity i inne.

3. Fantastyczne czwartki (co tydzień od 17.00 do 22.00) – Gry Fabularne; wstęp: wolny

Możliwość spotkania na miejscu, skorzystania z podręczników do gier fabularnych i grania sesji rpg, okazja do wymiany doświadczeń.

4. Fantastyczne piątki (co tydzień od 17.00 do 22.00) – Gry Planszowe i Karciane; wstęp: wolny

Piątki z planszówkami, czyli możliwość grania z gry planszowe, korzystając z obecności wielu miłośników tych gier i mając sposobność wypożyczenia wybranych tytułów z ponad dwustu, jakimi dysponujemy. Dodatkowo nauka gry w Magic: the Gathering i turnieje.

5. Niepubliczna Biblioteka Fantastyczna im. Stanisława Lema (czynna od poniedziałku do piątku od 16.30 do 20.30); wstęp: wolny

Na ponad siedem tysięcy pozycji o tematyce fantastycznej składają się książki, czasopisma, komiksy, gry fabularne i fanziny. Z pozycji bibliotecznych można korzystać zarówno na miejscu, jak i wypożyczać do domu.

6. Kalina Gra!; wstęp: wolny

Cotygodniowe spotkania poświęcone skandynawskim grom plenerowym: Cubb i Molkky w wąwozie na Kalinowszczyźnie – nauka gry, możliwość grania, turnieje.

INNE

LubLarp (20-21.09.2014 r.)

Siódme spotkanie z cyklu szkoleń poświęconych larpom. Poprowadzą je Dominik Dembiński i Paweł Jasiński, skupiając się na złożonym i zróżnicowanym zagadnieniu, jakim są mechaniki larpowe (obowiązują wcześniejsze zapisy).

www.lublarp.pl

Larpy (10-11.09.2014 r.) – Larp „Moving”

„Moving” to opowieść o pewnym rozdziale, który dobiegł końca. O konieczności podniesienia się i ruszenia z miejsca. O drzwiach, które trzeba zamknąć, zanim wybierzemy się w dalszą drogę. „Moving” to ciężki bagaż doświadczeń. To, co musimy zabrać, a co zostawić za sobą. Również to, co ukrywamy gdzieś głęboko przed światem. „Moving” to intymna refleksja o życiu. To historia, która dzieje się tu i teraz, choć mogłaby wydarzyć się zawsze i wszędzie (obowiązują wcześniejsze zapisy).

24 h na Kalinowszczyźnie 13-14.09.2014 r. i 27-28.09.2014 r.), wstęp: wolny

Kolejne spotkanie z cyklu imprez poświęconych różnych aspektom fantastyki i to dwa w jednym miesiącu. W pierwszym przypadku skupimy się na grach bez prądu, drugie będą poświęcone literaturze.

Kategorie: Wydarzenia

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.