Nowości Wydawnictwa W.A.B.

Nowości Wydawnictwa W.A.B.
Całun dla pielęgniarki, P. D. James
przekład: Blanka Kuczborska
premiera: 13 sierpnia 2014

P. D. James – pierwsza dama klasycznego kryminału.

W Nightingale House, szkole dla pielęgniarek, w tajemniczych okolicznościach giną dwie studentki. Adam Dalgliesh ze Scotland Yardu musi znaleźć działającego z chirurgiczną precyzją zabójcę. Jego śledztwo prowadzi nas w mroczny świat kłamstwa, głęboko skrywanych tajemnic, szantażu i tłumionej seksualności. Kunsztownie skonstruowana fabuła, po mistrzowsku scharakteryzowane postacie, dickensowska słabość do szczegółu i nieoczekiwane zakończenie – to atuty tej książki.

Całun dla pielęgniarki celnie punktuje złożoność relacji w zamkniętych społecznościach.
„The Guardian”

Tajemnica w najlepszym wydaniu.
„The New York Times”

P.D. James (właśc. Phyllis Dorothy James, ur. 1920) jest autorką klasycznych powieści kryminalnych i dożywotnią członkinią Izby Lordów. Przez kilkanaście lat pracowała w administracji służby zdrowia. Własne obserwacje i doświadczenie z pracy zawodowej przeniosła na grunt tworzonych przez siebie książek. Międzynarodową sławę przyniósł jej cykl 14 książek o losach komendanta Scotland Yardu Adama Dalgliesha, który został zapoczątkowany w 1962 r. przez utwór Zakryjcie jej twarz (pol. wyd. 1995). Brytyjka była wielokrotnie nagradzana, m.in. przez prestiżowe Międzynarodowe Stowarzyszenie Pisarzy Literatury Kryminalnej (CWA), które odznaczyło jej trzy kryminały Srebrnym Sztyletem. Duża część twórczości James została sfilmowana w latach 80. przez telewizję brytyjską, a w ostatnich latach adaptacji podjęła się nawet amerykańska stacja BBC. Oprócz serii o londyńskim policjancie pisarka wykreowała także postać detektyw Cordelii Grey.

Tajemnicza rana, Łukasz Mieszkowski
premiera: 13 sierpnia 2014

Jeden z najbardziej tragicznych i kontrowersyjnych momentów Powstania Warszawskiego.

13 sierpnia 1944 roku podczas powstania warszawskiego doszło do jednego z najbardziej dramatycznych wydarzeń – wybuchu niemieckiego pojazdu bojowego, w wyniku którego śmierć poniosło kilkaset osób. Przez dekady masakra urosła do rangi mitu. Po siedemdziesięciu latach autor zbiera relacje, dokumenty i artykuły na temat wybuchu.
Z ich konfrontacji wynika, że tragedii prawdopodobnie można było uniknąć. Kto więc ponosi za nią odpowiedzialność?

Łukasz Mieszkowski – historyk, artysta plastyk. Doktorant historii na Imre Kertész w Jenie.

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.