"Sprawa Lecha Wałęsy" już w sprzedaży

"Sprawa Lecha Wałęsy" już w sprzedaży
Sprawa Lecha Wałęsy Sławomira Cenckiewicza już w sprzedaży
 
Nakładem Zysk i S-ka Wydawnictwo ukazała się Sprawa Lecha Wałęsy, publikacja, która powstała w oparciu o książkę SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii (Wydawnictwo IPN, Gdańsk-Warszawa-Kraków 2008) Sławomira Cenckiewicza i Piotra Gontarczyka, w której autorzy podjęli próbę udokumentowania tezy, że Lech Wałęsa, legendarny przywódca „Solidarności”, pierwszy prezydent III RP, po wydarzeniach grudniowych 1970 został na kilka lat tajnym współpracownikiem Służb Bezpieczeństwa.

Praca historyków IPN-u podzieliła opinię społeczną. Jedni dowodzili, że nie można ze względu na dobro Polski podważać międzynarodowego autorytetu ikony „Solidarności”, drudzy, że historyczna rola Wałęsy nie może być wytłumaczeniem dla swoistego „immunitetu historycznego”, który otacza jego osobę. Sławomir Cenckiewicz, zdając sobie sprawę z obszerności pracy SB a Lech Wałęsa i jej naukowego charakteru, zdecydował się opublikować książkę, bardziej przystępną dla tzw. zwykłego czytelnika. Zrezygnował z rozbudowanych przypisów oraz licznych aneksów źródłowych. Poprawił i uprościł język narracji historycznej. W większym stopniu skorzystał z relacji świadków historii. Całość uzupełnił obszernym biogramem Wałęsy oraz sporą liczbą fotografii i fotokopii dokumentów. Novum tej pracy stanowi także rozdział zatytułowany Bitwa ’08 przedstawiający obszernie medialną batalię związaną z publikacją książki SB a Lech Wałęsa.
 
„Sławomir Cenckiewicz, dzięki opublikowanej ostatnio wraz z Piotrem Gontarczykiem książce SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii i późniejszym konsekwencjom, jakie go za nią spotkały, stał się niewątpliwie najbardziej znanym i najbardziej atakowanym polskim historykiem. Dodajmy, że jest także jednym z najlepszych, wyróżniających się niezwykłą biegłością w analizie najtrudniejszych źródeł. Jego nowa książka stanowi dla wszystkich posiadaczy poprzedniej pracy nieoceniony podarek. Była ona bowiem, niezależnie od aury politycznej sensacji, strawna w całości tylko dla zawodowych historyków. Teraz w wielkim sporze o naszą przeszłość i tradycje, bo przecież nie tylko o Wałęsę tu idzie, każdy, w oparciu o rzetelnie przedstawione fakty, może wyrobić sobie na te fundamentalne kwestie własny pogląd. Właśnie owa rzetelność jest czymś, czego Cenckiewiczowi nie potrafią wybaczyć jego antagoniści. A ponieważ prowadzone z nim polemiki merytoryczne kończą się zwykle przykrymi porażkami, jedyny sposób to zakrzyczenie go i zatupanie. Sposób doraźny, ponieważ w dłuższej perspektywie zawsze do głosu dojdzie Prawda. Państwo jesteście uprzywilejowani, gdyż możecie dotrzeć do niej już w tej książce”.
Prof. dr hab. Paweł Wieczorkiewicz

Sławomir Cenckiewicz
(ur. 1971 r.) – historyk, autor wielu publikacji naukowych, popularnonaukowych i źródłowych. Opublikował m.in. Oczami bezpieki. Szkice i materiałyz dziejów aparatu bezpieczeństwa PRL, Kraków 2004 (II nagroda w Konkursie Literackim
im. Józefa Mackiewicza w 2005 r.) oraz Tadeusz Katelbach (1897-1977). Biografia polityczna, Warszawa 2005 (Nagroda im. Jerzego Łojka w 2006 r.). Współautor książki SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii, Gdańsk–Kraków–Warszawa 2008.
Autor: Justin Richards 

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.