Bursztynowy Motyl dla Bartka Sabeli

Bursztynowy Motyl dla Bartka Sabeli
Bursztynowy Motyl dla Bartka Sabeli!

Jury Konkursu im. Arkadego Fiedlera o Nagrodę Bursztynowego Motyla za najlepszą książkę 2013 roku o tematyce podróżniczej i krajoznawczej nagrodziło Bartka Sabelę. Autor książki Może (morze) wróci (Wydawnictwo Bezdroża / Grupa Helion) otrzyma nagrodę za wstrząsający, pełen erudycji i plastycznego języka, opis podróży po Uzbekistanie, miejscu, w którym autor odkrywa i ujawnia efekt ludzkiej zbrodniczej arogancji i niszczycielskiej przemocy wobec natury.

Wręczenie statuetki odbędzie się 26 maja (poniedziałek) br. o godz. 12.00 w Muzeum-Pracowni Literackiej Arkadego Fiedlera w Puszczykowie.

Książka ta to opowieść o jednej z największych zbrodni dokonanych przez człowieka – o ludzkiej arogancji, niszczycielskiej sile naszych pomysłów. To opowieść fascynująca, ale przede wszystkim przerażająca. Autor, wędrując po Uzbekistanie, odkrywa przed nami owianą tajemnicą dramatyczną historię zanikającego morza i ludzi, którzy od wieków byli z nim związani. Zabiera czytelnika w poruszającą i wstrząsającą podróż do wyschniętego, spękanego dna morza, i każe zastanowić się nad tym, dokąd zmierzamy w swojej nieomylności i braku pokory.

Autor podczas podróży zbierał materiał filmowy, z którego powstał krótki dokument. Film pt. W poszukiwaniu zaginionego morza zdobył pierwszą nagrodę w konkursie OFF na Festiwalu Trzy Żywioły w Krakowie w 2012 r. oraz nagrodę publiczności w kategorii ShotDoc na Festiwalu Filmów Trzy Żywioły we Wrocławiu.

 

Kategorie: Sport i Turystyka

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.