Hachette Livre Polska – podsumowanie roku 2006

Hachette Livre Polska – podsumowanie roku 2006
Wydawnictwo Hachette Livre zostało stworzone przez Louis’a Hachette w roku 1826.
38 lat od ukazania się pierwszej publikacji było już światowym liderem pod względem wydawanych książek, a notowany od 1947 dynamiczny rozwój firmy pozwolił przekroczyć granice Francji.
Pod koniec XX wieku firma otrzymała aktualną nazwę Groupe Hachette Livre. We Francji nabyła min. takie wydawnictwa jak Larousse, Harlekin czy Hatier (największego francuskiego wydawcę książek edukacyjnych), a poza jej granicami w 2000 roku zakupiła między innymi polskie wydawnictwo Wiedza i Życie.
Obecnie Groupe Hachette Livre jest jednym z największych wydawców, publikującym rocznie ponad 12 000 nowości w niemal 40 należących do niego wydawnictwach na świecie. Tematyka wydawanych książek jest bardzo różnorodna: literatura, geografia, książki dla dzieci i młodzieży, edukacja, turystyka i encyklopedie.

Hachette Livre należy do koncernu Lagardere, światowego lidera w dziedzinie mediów i wysokich technologii. W jego posiadaniu znajdują się także: Hachette Filipacchi (w Polsce wydający m.in. Elle, Elle Decoration, Mój Piękny Ogród, Burda, Dobre Rady, Samo zdrowie, Sól i Pieprz), Hachette Dystibution Services (w Polsce – sieć saloników inmedio), oraz Lagardere Active, który posiada 95% udziałów w spółce EUROZET – właściciela radio zet i radiostacji.

Hachette Livre Polska

Książki ze znakiem Wiedza i Życie po raz pierwszy pojawiły się na polskim rynku książki w 1990 roku. W marcu 2000 roku właścicielem wydawnictwa został francuski koncern wydawniczy Hachette Livre S.A., od stycznia 2001 roku wydawnictwo funkcjonuje jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, tym samym zmieniając nazwę na Hachette Livre Polska Sp. z o.o. 

Oferta przewodników turystycznych
W niezwykle bogatej ofercie wydawniczej, wyjątkowe miejsce zajmują przewodniki turystyczne, którym to Hachette Livre Polska zawdzięcza znaczącą pozycje w polskiej branży wydawniczej. Najstarsza i najbardziej ceniona seria turystyczna jest wydawana na licencji angielskiej oficyny Dorling Kindersley, są to Przewodniki Wiedzy i Życia – polska wersja światowej serii „Eyewitness Travel Guide”, niezmiennie uważana przez specjalistów za najlepszą serię w kategorii przewodników ilustrowanych. Każdego roku w ramach tej serii ukazują się nowe tytuły oraz aktualizacje dotychczasowych wydań. W 2005 roku serię wyróżniono Srebrnym Laurem Konsumenta w kategorii Przewodniki Turystyczne przyznawanym przez „Przegląd Gospodarczy”. Od dwóch lat na rynku polskim sukcesy odnosi także nowa seria Globtroter, polska edycja znanych od 30 lat na całym świecie francuskich przewodników Le Guide du routard. Warto też zaznaczyć, iż cały czas powiększamy naszą listę przewodników turystycznych o nowe serie i pozycje.

Oferta poradników

Hachette Livre Polska jest wydawcą także znanych poradników ilustrowanych. Jak dotąd w ofercie wydawniczej znajdują się piękne wydania albumowe dotyczące zarówno tematyki ogrodniczej jak i turystyki, architektury i historii. Tematyka pozostałych poradników ilustrowanych obejmuje także wiele innych dziedzin, m.in., macierzyństwo, sport, zwierzęta domowe, kulinaria, zdrowie i uroda. Najważniejsze serie w grupie poradników to Kolekcja Wiedzy i Życia, wydania albumowe tj. Projektowanie ogrodów i Wielka księga ogrodów, Sposób na… i Porady domowe.

Najważniejsze fakty:
1990 r. – pierwsza na rynku książka pod znakiem Wiedza i Życie
1990 r. – powstanie Klubu Wiedzy i Życia
2000 r. – przejęcie Wiedzy i Życia przez francuski koncern Hachette Livre
2001 r. – wydawnictwo otrzymuje nazwę Hachette Livre Polska Sp z o.o.
2001 r. – wydawnictwo przenosi swoją siedzibę pod aktualny adres na ul. Dzielną 60, 01-029 Warszawa
2005 r. – Hachette Livre Polska rozszerza swoją ofertę wydawniczą o podręczniki do nauki języka francuskiego
2005 r. – Przewodniki Wiedzy i Życia zostają wyróżnione Srebrnym Laurem Konsumenta przyznanym przez „Przegląd Gospodarczy”
2006 r. – na rynku pojawia się nowa seria przewodników turystycznych Globtroter, która odnosi nieoczekiwany sukces wydawniczy
2006 r. – kolejny sukces wydawniczy osiągnięty dzięki pierwszej książce z serii Miejsca Niezwykłe – „Wypoczynek w Dworach i Pałacach”
2007 r. – Hachette Livre Polska i Larousse Polska zacieśniają współpracę na polskim rynku. We Francji spółka Larousse należy do Grupy Hachette

 
W 2006 roku Wydawnictwo Hachette Livre Polska osiągnęło przychód ze sprzedaży książek na poziomie 31,03 mln zł., co daje 21% wzrost w stosunku do roku 2005. Przychody ogółem wyniosły 32,91 mln zł. Zysk netto wyniósł 3,91 mln zł.
 
 
 
W roku ubiegłym oficyna wydała 302 tytuły, w tym 261 nowości. Łącznie sprzedano 1 740 688  egzemplarzy książek. Średnia cena książki ukształtowała się na poziomie 17,83 zł.
 
Na koniec 2006 roku firma zatrudniała 32 etatowych pracowników. 

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/wirtua/domains/wirtualnywydawca.pl/public_html/wp-content/themes/waszww-theme/includes/single/post-tags.php on line 4

O autorze

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.