Egmont Polska w 2013 roku

Egmont Polska w 2013 roku

Przegląd

Egmont wchodzi w skład międzynarodowej grupy medialnej, obecnej w ponad trzydziestu krajach świata. Swoją działalność w Polsce wydawca rozpoczął w 1990 roku. Oferta Egmontu obejmuje:

  • Książki dla dzieci i młodzieży
  • Czasopisma dla dzieci i młodzieży (ponad 40 tytułów dla czytelników w wieku od 1 do 15 lat)
  • Komiksy dla dzieci i dorosłych
  • Wysyłkowe kluby książek: Klub Książek Disneya, Klub Książek Kubusia Puchatka
  • Gry planszowe

Wydawnictwo od lat współpracuje z najważniejszymi światowymi licencjodawcami, do których należą, m.in. Disney, Mattel, HIT, BBC, Hasbro i Warner. Dzięki temu w ofercie wydawniczej Egmontu znajdują się tytuły z bardzo popularnymi bohaterami takimi jak, np.: Kubuś Puchatek, Noddy, Tomek i Przyjaciele, Bracia Koala, Kucyki Pony, Smerfy, Muminki, Barbie czy Bob Budowniczy.

Oficyna zatrudnia 101 osób.

Egmont Polska zainicjował w 2013 roku ogólnopolski program społeczny – Akcja „Czytam sobie”, którego celem jest pokazanie dzieciom, że samodzielne czytanie jest dobrą zabawą, a nauka czytania może być radosna i ciekawa. W Akcję „Czytam sobie” włączyło się wiele autorytetów i osób związanych z kulturą, a także z literaturą i na co dzień zajmujących się językiem polskim, m.in. Andrzej Seweryn, Katarzyna Żak, Alicja Resich-Modlińska, Marcin Kwaśny, Olga Borys, Kamila Szczawińska, Piotr Cyrwus, dr Tomasz Makowski – dyrektor Biblioteki Narodowej dr hab. Katarzyna Kłosińska – językoznawca w Instytucie Języka Polskiego UW, sekretarz Rady Języka Polskiego Państwowej Akademii Nauk, prowadząca popularną audycję radiową „Co w mowie piszczy” (Program Trzeci Polskiego Radia) oraz prof. Grzegorz Leszczyński – prodziekan Wydziału Polonistyki UW i inni. Szczególnego wsparcia udzieliła Pierwsza Dama RP, małżonka Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego Anna Komorowska przesyłając list gratulacyjny w związku z zainicjowaniem Akcji „Czytam sobie” oraz zachęcający do włączenia się do programu.

Sama Akcja „Czytam sobie”, jak i seria książek o którą program jest oparty otrzymały wiele nagród, wśród nich m.in.
– Wydarzenie Roku 2013 przyznane przez Magazyn Literacki Książki
– Superprodukt Mam Dziecko 2013
– wyróżnienie 2013 przyznane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Książki dla Młodych przy Polskiej Sekcji IBBY
– Nagroda Główna w kategorii Kultura w konkursie Świat Przyjazny Dziecku Komitetu Ochrony Praw Dziecka
– Nagroda im. Kallimacha
– wyróżnienie specjalne V edycji konkursu literatury dziecięcej im. Haliny Skrobiszewskiej
– wpisanie na listę Skarbów Muzeum Literatury Dziecięcej.

W 2013 roku Egmont Polska zorganizował również i rozstrzygnął I edycję Ogólnopolskiego Konkursu na Komiks dla Dzieci im. Janusza Christy. Konkurs to stworzenie szansy młodym polskim twórcom komiksów na wykreowanie nowych, współczesnych bohaterów i komiksów dla dzieci. Promocja ich pracy, długoterminowe wsparcie umożliwiające narysowanie pełnowymiarowych albumów komiksowych i serii. Pokazanie nowemu pokoleniu twórczości patrona konkursu, Janusza Christy – twórcy polskich bohaterów wyobraźni m.in. Kajka i Kokosza.

Najlepiej sprzedającymi się tytułami w roku ubiegłym były:

  • Dorota Świątkowska, Moje wypieki i desery
  • Monster High, Bądź wyjątkowa. Clawdeen
  • Monster High, Przebieranki. Cleo i Deuce
  • Violetta. W moim świecie
  • Sekrety i marzenia Violetty
W 2013 roku wydawnictwo Egmont Polska zanotowało przychody ze sprzedaży książek na poziomie 37,43 mln zł, co daje 13,8% wzrost w stosunku do roku 2012.
W roku ubiegłym Oficyna wydała 650 tytułów, w tym 515 nowości. Łącznie sprzedano aż 5 265 082 egz. książek i albumów komiksowych w średniej cenie 7,10 zł za egz.
Kategorie: Rynek Polski
Tagi: Egmont

O autorze

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.