Martyna w Meksyku i na Samoa

Martyna w Meksyku i na Samoa
Martyna w Meksyku i na Samoa

Historie kobiet na krańcach świata

 


Martyna Wojciechowska podczas swych podróży na krańce świata spotyka niezwykłe kobiety, których historie życiowe wiele mówią o kraju, w jakim żyją. W swych najnowszych dwóch książkach znana podróżniczka zabiera czytelników do Meksyku i na wyspę Samoa.

Meksyk słynie m.in. z fascynujących mniejszości etnicznych i bajecznie kolorowego folkloru. Ale jest to również kraj starożytnych świątyń, imponujących piramid Majów i Azteków, pięknego piaszczystego wybrzeża, raf koralowych, gigantycznych jaskiń czy wulkanów. Trudno się dziwić, że w takim otoczeniu fiesta i sjesta to dwie świętości – dlatego miedzy  godziną 14:00 a 16:00 ulice Meksyku pustoszeją, zaś po 18:00 zaludniają się, a muzyka, tańce, występy trwają niemal do białego rana. Jedną z najciekawszych, ale i najbardziej kontrowersyjnych rozrywek meksykańskich jest corrida – podczas swojej podróży Martyna poznaje bliżej tę nietypową tradycję, a także kobietę, dla której to brutalne i pozornie męskie zajęcie jest sposobem na życie. 

Z kolei Samoa – wyspa oddalona od Polski aż o 22,5 tys. kilometrów – jest prawdziwym rajem na ziemi. Można tam zrywać owoce prosto z drzew, spać na plaży pod gołym niebem, kąpać się do woli w ciepłym oceania, a za strój wystarczy kawałek materiału i klapki, choć nawet premier tego kraju chodzi na boso w siedzibie rządu. Na Samoa nikt się nigdzie nie śpieszy, nikt na nikogo się nie złości, za to wszyscy się do siebie uśmiechają i każdy może być, kim chce.  Dlatego właśnie na tej rajskiej wyspie Martyna spotkała fa`afafine – mężczyzn o duszach kobiet. Osoby te mają swoje własne miejsce w tradycyjnym samoańskim społeczeństwie i są wychowywane w pełnej tolerancji. Przez nierozumiejący tej kultury świat zachodni fa’afafine nazywani są trzecią płcią. Zdaniem Martyny Wojciechowskiej – niesłusznie.

Nakładem Wydawnictwa G+J Książki ukazały się również książki o podróżach Martyny Wojciechowskiej do Kambodży, Wenezueli, Zanzibaru, Kenii, Wietnamu, RPA, Tanzanii, Borneo, Etiopii, Australii i Japonii.

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.