Nagroda im. W. Hulewicza dla Marianny Pilot

Nagroda im. W. Hulewicza dla Marianny Pilot
Nagroda im. W. Hulewicza dla Marianny Pilot
 

Kapituła i Jury XVI edycji Nagrody im. Witolda Hulewicza przyznała Pani Mariannie Pilot „nagrodę za debiut literacki za książkę reportażowo-eseistyczną W stronę Toskanii, stanowiącą świeże spojrzenie na poznawanie Italii”. Serdecznie gratulujemy Autorce tego wyróżnienia, które odebrała w Domu Literatury w Warszawie dnia 30 listopada 2011.

Jej książka opowiada o parze warszawiaków, którzy postanawiają zrealizować marzenie o zamieszkaniu w Toskanii. Po wielu perypetiach znajdują i zaczynają remontować stary młyn pod Cortoną, z którego roztacza się widok na porośnięte oliwkami wzgórza oraz na willę Bramasole, należącą do Frances Mayes, autorki powieści Pod słońcem w Toskanii. Będą teraz sąsiadami.

Mogłaby się tak rozpoczynać fikcyjna opowieść, jednak w tym wypadku jest to zapis faktycznych wydarzeń, które pokazują, że „chcieć to móc”, a słoneczna Italia otwiera się nie tylko przed Amerykanami.

Siedzieliśmy nieco oszołomieni w pustym biurze mecenasa. Po wielu godzinach dokładnego, punkt po punkcie uzgadniania szczegółów podpisaliśmy wreszcie przedwstępną umowę, na mocy której mieliśmy wkrótce zostać właścicielami starego domu w Toskanii. Gdy składałam podpis na grubym pliku kartek, ręka mi drżała. Właśnie zobowiązujemy się do zapłacenia olbrzymich pieniędzy, których tak naprawdę nie mamy, za dom, którego tak naprawdę nie potrzebujemy…
 

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.