Wydawnictwo dlaczemu poleca! „Ambasadorowa” Edyty Włoszek

Przegląd

Ambasadorowa to poruszająca opowieść o zwykłej kobiecie, która odnalazła w sobie niezwykłą siłę do walki o wyzwolenie z okowów rodzinnego piekła. Książka ta niesie za sobą misję, donośne wezwanie do przebudzenia dla wszystkich matek i żon, które, rozmiłowane w utopijnej wizji szczęśliwej rodziny, z pokorą w sercu znoszą ostre słowa i pięści domowych tyranów. Historia Ewy Winiarskiej rozwiewa w tej kwestii wszelkie wątpliwości – nie warto. Warto natomiast stawić czoła przeciwnościom losu i podjąć heroiczną walkę o to, co w życiu każdej kobiety najcenniejsze – poczucie niezależności i niezłomną wiarę w wartość swojego życia.

Główna bohaterka opowieści, Ewa Winiarska, pod wpływem nacisków ze strony protekcjonalnej matki, zostaje żoną przyszłego ambasadora. Wizja szczęśliwego, prestiżowego i wyjątkowo dostatniego życia przesłania obu kobietom prawdziwe oblicze zwykle eleganckiego i bardzo szarmanckiego Wiktora. Mężczyznę w głębi duszy napędza chorobliwa potrzeba dominacji i bezwzględnego podporządkowania sobie osób dokoła. Już w pierwszych miesiącach po ślubie Ambasador wdraża w życie swój ohydny plan, odbierając niewinnej Ewie pewność siebie i poczucie własnej wartości. Wyjazd na placówkę dyplomatyczną, który dla większości kobiet oznacza rozpoczęcie nowego życia, dla Ewy staje się gorzkim pożegnaniem z dotychczasowym życiem – przyjaciółmi, rodziną, dobrą pracą, pieniędzmi, wolnością. Ambasadorowa staje się niemym zakładnikiem tyrana w markowym garniturze, który przy każdej okazji wbija w nią dziesiątki prześmiewczych obelg, ostrych jak sztylety. Oprawca odbiera swojej żonie-ofierze nie tylko dobrobyt materialny, ale także nadzieję na lepsze jutro. Upokorzenie, ból i strach powoli stają się szarą codziennością bohaterki. Wstyd, żałość i kompletna bezsilność spływają po jej bladych policzkach w postaci ciężkich kropli słonych łez.

Nie warto mówić „dość”, gdy każda cząsteczka rozerwanego w strzępy serca krzyczy „walcz!”. Ambasadorowa udowadnia, że każda kobieta posiada w sobie wystarczająco dużo siły, by podjąć nierówną walkę o swoją godność i dostatecznie wiele odwagi, by tę batalię zwyciężyć. Losy Ewy Winiarskiej, choć ujęte w literackie ramy desperacji i rozgoryczenia, są w istocie niezwykle optymistycznym wyznaniem kobiety, która na własnej skórze doświadczyła opisanych w książce wydarzeń. Świadomość prawdziwości fabuły czyni tę pozycję wiernym przewodnikiem po kobiecej psychice, a zatem wyjątkowym narzędziem do walki w imię setek tysięcy ofiar przemocy domowej.

Książka jest objęta patronatem Centrum Praw Kobiet.

Kategorie: Literatura
Tagi: Dlaczemu

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.