Najnowsza proza francuska w serii Collection Nouvelle

Przegląd

Wydawnictwo Nowe proponuje czytelnikom nowe spojrzenie na interesujących autorów, utwory i zjawiska w najnowszej prozie francuskojęzycznej

W serii Collection Nouvelle prezentującej utwory najnowszej literatury francuskojęzycznej od połowy 2022 roku ukazało się siedem powieści. Wśród autorów, obok takich gwiazd literackich, jak Pierre Lemaitre („Wielki wąż”) i Amélie Nothomb („Do pierwszej krwi”, Prix Renaudot 2021), są pisarze wcześniej nieznani polskim czytelnikom, a we Francji i poza jej granicami odnoszący duże sukcesy – Antoine Laurain, Djaïli Amadou Amal, Laura Ulonati, Sylvain Prudhomme oraz Bernadette Pécassou.

W 2023 roku w Collection Nouvelle pojawią się kolejne francuskie smaki literackie i nowi interesujący autorzy. Charyzmatyczny Thomas B. Reverdy diagnozuje zagrożenia współczesnego świata w rozgrywającej się na północy Norwegii, intrygującej powieści „Climax. Punkt kulminacyjny”. Karine Tuil, autorka nagradzana i tłumaczona na wiele języków, w powieści „Nasze życia wymyślone” pisze o sukcesie opartym na oszustwie i skradzionej tożsamości. Victor Jestin w głośnej powieści „Upał”, którą zadebiutował jako dwudziestopięciolatek, przedstawia historię wyalienowanego nastolatka, który popełnia nieodwracalny błąd i wkracza na drogę, z której trudno zawrócić. Premiera tych trzech powieści już w kwietniu.

Delikatnością uczuć z pewnością zachwycą czytelniczki i czytelników powieści Muriel Barbery z wątkiem japońskim (książki ukażą się wiosną i jesienią), a siłą ekspresji i autentyczności poruszy powieść „Jak siostry” („Les Presque Sœurs”) Cloé Korman z finałowej czwórki tytułów wytypowanych do Nagrody Goncourtów 2022 (premiera w sierpniu). We wrześniu powróci Antoine Laurain, którego błyskotliwe „Kwiaty z cukru” zapoczątkowały serię, a w październiku – słynna Amélie Nothomb. „Kapelusz prezydenta” Lauraina to powieść z elementami pysznej groteski, a w „Le Livre des sœurs” („Księdze sióstr”) belgijska pisarka w charakterystyczny dla siebie kontrowersyjny sposób pisze o siostrzanej relacji.

Również w październiku ukaże się imponująca powieść „Serce nie ustaje” („Le cœur ne cède pas”) Grégoire’a Bouilliera, która trafiła do finałowej ósemki Nagrody Goncourtów 2022 i zdobyła wyróżnienie „Polski wybór Nagrody Goncourtów”, a w listopadzie – nagrodzona Prix Femina 2022 powieść „Un chien à ma table” („Pies przy moim stole”) Claudie Hunzinger, o dojrzałej miłości i sile więzi człowieka z naturą.

Wydawnictwo Nowe, którego nakładem ukazuje się Collection Nouvelle, jest literackim imprintem NOWELI, która od ponad trzydziestu lat oferuje polskim czytelnikom nowoczesne publikacje do nauki języków obcych, zwłaszcza romańskich.

Kategorie: Literatura
Tagi: NOWE