Janina Katz nominowana do Nagrody Literackiej Rady Nordyckiej 2012

Janina Katz nominowana do Nagrody Literackiej Rady Nordyckiej 2012
Janina Katz nominowana do Nagrody Literackiej Rady Nordyckiej 2012
 
 

Informujemy, że Janina Katz znalazła się wśród trzynastu nominowanych pisarzy skandynawskich. Janina Katz – duńska pisarka, Polka o żydowskich korzeniach, otrzymała nominację za tomik poezji Skrevet på polsk (Pisane po polsku, 2011), w którym znalazł się autorski przekład na język duński wierszy publikowanych pierwotnie w miesięczniku „Odra”, w tym także części wierszy zamieszczonych w tomiku Pisane po polsku (Kraków, 2008).

Janina Katz jest ponadto autorką jedenastu tomików poezji, z których wybór pt. Powrót do jabłek ukazał się w polskim przekładzie w 2011 r., pięciu powieści, z których w Polsce ukazały się nakładem Wydawnictwa Czarna Owca – trzy (Moje życie barbarzyńcy, 2006, Pucka 2008, Opowieści dla Abrama, 2010), (tłumaczką wszystkich wymienionych utworów jest Bogusława Sochańska), i dwóch zbiorów opowiadań oraz książki dla dzieci.
Janina Katz jest ponadto najbardziej zasłużoną tłumaczką literatury polskiej na język duński, zwłaszcza poezji.

Pisarka jest laureatką wielu duńskich nagród literackich. W 2009 r. otrzymała nagrodę miesięcznika „Odra” za powieść Pucka i tomik wierszy Pisane po polsku.

Nordisk Råds Litteraturpris to najbardziej prestiżowa nagroda literacka Skandynawii. Decyzja o tym, który z nominowanych autorów otrzyma ją w 2012 roku zapadnie wiosną w Reykjaviku.

Więcej informacji: Duński Instytut Kultury, Bogusława Sochańska tel. 605 436 073

 
Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.