Najnowsze informacje z rynku poligraficznego

Najnowsze informacje z rynku poligraficznego

Przegląd

 
 
Dziesięciokolorowa maszyna KBA Rapida 106 kluczem do rozwoju austriackiej drukarni hs-Druck
Przed niedawną inwestycją drukarnia pracowała z wykorzystaniem dwóch maszyn pełnoformatowych na trzy zmiany; KBA Rapida 106 przejęła większość zleceń realizowanych na tych urządzeniach. W efekcie produkcja weekendowa, która rzadziej lub częściej stawała się koniecznością, została zlikwidowana, co znacząco obniżyło koszty pracy ludzkiej, a finalnie – wpłynęło na obniżenie ceny druku. Wzrosła też wydajność całej firmy, gdyż nowa KBA Rapida 106 pozwoliła na wykorzystanie osób obsługujących ją podczas trzeciej zmiany do realizacji zleceń sezonowych, zdarzających się w przypadku branży turystycznej dość często.
Przed zainstalowaniem maszyny firma hs-Druck pracowała z wykorzystaniem pełnych mocy produkcyjnych; zdarzało się też, że była zmuszona do podzlecania części produkcji innym drukarniom. Po uruchomieniu maszyny KBA Rapida 106 to zjawisko zniknęło. Między 31 stycznia i połową czerwca nowa maszyna zadrukowała ponad 10 mln arkuszy papieru, co daje niemal 400 zleceń, przy których zastosowano 550 form drukowych.
 
 

Drukarnia Offset-Kolor kolejnym polskim użytkownikiem proekologicznego rozwiązania CtP firmy Agfa Graphics

Pierwsze miesiące tego roku przyniosły kolejne instalacje proekologicznych systemów CtP firmy Agfa Graphics pozwalających na produkcję bezodczynnikowych płyt termoczułych :Azura TS. Wśród nowych użytkowników tego rozwiązania znalazła się Drukarnia Offset-Kolor ze Zdun k. Kalisza, w której od kilkunastu tygodni pracuje półformatowy system CtP, oparty na naświetlarce Agfa :Avalon N4-10E. W sfinalizowaniu i wdrożeniu kontraktu aktywny udział miała firma Ref-Graf – autoryzowany dystrybutor Agfa Graphics w regionie Wielkopolski.
Pracujące od kwietnia w Drukarni Offset-Kolor rozwiązanie składa się z półformatowej naświetlarki termicznej :Avalon N4-10E (pozwalającej na produkcję do 11 płyt/h), zainstalowanego w trybie inline urządzenia czyszcząco-gumującego :Azura C95 oraz systemu workflow :Apogee Prepress 7 Manage, wyposażonego m.in. w funkcje: impozycji (Impose), nafarbiania z zastosowaniem modułu CIP3 (InkDrive) oraz sprawdzania poprawności plików (PitStop). W systemie stosowane są płyty :Azura TS, które – jak zapewnia po blisko kwartalnych doświadczeniach z nimi Tomasz Sroczyński – znakomicie pasują do asortymentu i nakładów realizowanych przez jego drukarnię.
Obecnie Drukarnia Offset-Kolor wykorzystuje system CtP wyłączenie na własne potrzeby, ale jej właściciel przewiduje, że niebawem z wykonywanych tu płyt będą korzystać także inne przedsiębiorstwa poligraficzne z Kalisza i okolic: Zakładamy, że w 20% system będzie wykorzystywany do usługowego naświetlania płyt. Pozostały czas jego pracy przewidujemy na własne zlecenia.
 
Ploter Agfa :Anapurna 2500LED wyróżniony prestiżową nagrodą EDP Award
Agfa Graphics poinformowała, że stworzony przez nią ploter :Anapurna 2500LED otrzymał prestiżową nagrodę EDP Award za 2011 rok w kategorii zaawansowanych urządzeń wielkoformatowych bazujących na technologii inkjet UV. Uroczyste wręczenie nagród, przyznawanych dorocznie przez European Digital Press Association – europejskie stowarzyszenie wydawców prasy i mediów poświęconych technologii cyfrowej – odbyło się podczas targów Fespa Digital w Hamburgu.European Digital Press Association (EDP) to stowarzyszenie europejskich magazynów poligraficznych specjalizujących się w technologiach cyfrowych. Należą do niego czasopisma z kilkunastu krajów, które docierają do ponad miliona czytelników. Nagrody EDP Awards są dorocznie przyznawane najważniejszym nowym produktom reprezentującym różne obszary zastosowania technologii cyfrowych.
Wśród rozwiązań uhonorowanych w tym roku znalazł się ploter wielkoformatowy firmy Agfa Graphics – model :Anapurna 2500LED. Urządzenie zostało uznane za „najlepszy wielkoformatowy ploter oparty na technologii inkjet UV”.
Kategorie: Poligrafia

O autorze

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.