Magia przedwojennych Katowic

Magia przedwojennych Katowic
Magia przedwojennych Katowic
 
 
 

Do księgarń trafiła kolejna książka z serii „między wojnami” – „Katowice między wojnami 1922-1939” autorstwa Wojciech Janoty.
Odkrywa ona przed czytelnikiem wiele tajemnic miasta, które w czasie siedemnastu międzywojennych lat rozwijało się niezwykle dynamicznie. Ukazuje metropolię jako jedno z najciekawszych miejsc w odradzającej się po zaborach Rzeczypospolitej, w której codzienne życie toczyło się nie tylko wokół pracy i nauki, ale również sportu, zakupów, urlopów czy rozrywek. Kolejne rozdziały odpowiadają m.in. na pytania: jak tworzyła się nowa administracja miasta, czy policja radziła sobie z rosnącą przestępczością, jakie były sposoby spędzania wolnego czasu, które z kin i bibliotek cieszyły się największą popularnością, jak sprawnie działała ówczesna komunikacja. Spacer ulicami Katowic umili ponad 200 unikatowych fotografii, z których większość nie była publikowana po II wojnie światowej. Atmosferę międzywojnia przybliży szata graficzna nawiązująca do nowoczesnej typografii tamtego okresu.
Do książki załączone są bezpłatne dodatki:
– reprint planu miasta z lat 30. XX wieku 
– płyta DVD z filmami ukazującymi międzywojenne miasto (Katowice – stolica Śląska ze zbiorów Filmoteki Narodowej oraz Katowice między wojnami w obiektywie kamery Juliena Bryana – montaż materiałów archiwalnych autorstwa słynnego amerykańskiego dokumentalisty Juliena Bryana udostępnionych dzięki uprzejmości Sama Bryana – syna twórcy. Materiał pochodzi ze zbiorów Steven Spielberg Film and Video Archive przy United States Holocaust Memorial Museum w Waszyngtoni)

Patronat medialny nad książką objęły:
–    Radio Piekary
–    Telewizja TVS
–    Discovery Historia
–    Gość Niedzielny

W ramach serii ukazały się już:
–    Warszawa między wojnami
–    Gdynia między wojnami
–    Łódź przełomu wieków
–    Łódź między wojnami
–    Katowice między wojnami
–    Szczecin przełomu wieków

W przeciągu najbliższych dwóch tygodni ukażą się jeszcze:
–    Lublin między wojnami
–    Zielona Góra przełomu wieków
 

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.