Czy nauka musi być w opozycji do religii?

Przegląd

Książka o potędze ludzkiego rozumu, o jego niewyobrażalnych możliwościach. I o pokorze tych, którzy ufając nauce, nigdy nie przestali wierzyć.

Wykracza przy tym daleko poza krytyczną próbę odpowiedzi na pytanie „Czy nauka pogrzebała Boga?”. Bliska jest zapierającej dech w piersiach powieści detektywistycznej. Od początku do końca trzyma w napięciu. Jej autor, John Lennox, daje nam wszystkie elementy łamigłówki, by w konkluzji godnej Herculesa Poirot ujawnić jedyne możliwe rozwiązanie zagadki.

Kto zakłada, że odpowiedź na postawione w tytule pytanie jest przecząca, z pewnością doceni przedstawione przez autora dowody. A kto sądzi, że jest całkiem odwrotnie, być może dalej będzie obstawał przy swoim. Nie uniknie jednak rozlicznych dylematów. Dla wszystkich będzie to intelektualnie fascynująca lektura

 

John C. Lennox – profesor matematyki Uniwersytetu Oksfordzkiego specjalizujący się w teorii grup, filozof nauki, apologeta chrześcijański; członek Green Templeton College (Nauki Matematyczne i Filozofia Nauki) i Wycliff Hall. Brał udział w słynnych debatach z krytykami religii: biologiem ewolucjonistą Richardem Dawkinsem i pisarzem Christopherem Hitchensem. Zapraszany z wykładami przez wiele społeczności uniwersyteckich całego świata. Nakładem wydawnictwa W drodze ukazała się również książka „Bóg i Stephem Hawking” jego autorstwa.

 

Kategorie: Literatura
Tagi: W drodze

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.