"Upojony chorobą" już w księgarniach

"Upojony chorobą" już w księgarniach
Już w sprzedaży
Anatole Broyard
Upojony chorobą. Zapiski o życiu i śmierci
Seria: Przez Rzekę

Przez czternaście miesięcy, od momentu zdiagnozowania choroby aż do śmierci, Anatole Broyard prowadził dziennik, którego fragmenty wraz z wcześniejszym, również autobiograficznym szkicem „Co powiedział cystoskop”, oraz literackimi tekstami o śmierci złożył się na niewielki, lecz poruszający tom esejów Upojony chorobą. „Język śmierci rozczarowuje banałem. Wydaje się, że umieramy, powielając klisze”, napisał. W swojej własnej walce z chorobą – a wkrótce także z nieuchronnie zbliżającą się śmiercią – udało mu się jednak zdobyć na intelektualną dyscyplinę, dzięki której odrzucone zastało tak rozczarowanie, jak i stereotyp. Broyard do końca pozostaje przenikliwy, ironiczny, uważny. „Nie jestem lekarzem, w rolę pacjenta także dopiero się wprawiam. Ale jestem krytykiem i jako chory w stanie krytycznym, powinienem spożytkować mój zawód”. Upojony chorobą nie jest głosem rozpaczy, niezgody i gniewu, nie jest też ckliwą, pełną męczeństwa pochwałą rezygnacji. Jest zapisem tego, jak spokojny umysł zwraca się przeciwko bolesnej surowości i pośpiechowi śmierci.

„Nie znam równie szczerych tekstów o chorobie, tak głębokich, inteligentnych, refleksyjnych, doniosłych – Broyard bowiem niczego nie unika i nie tuszuje, pisze bez sentymentalizmu i bez upiększeń. Czujemy, że ten człowiek – który do końca pozostaje krytykiem i pisarzem – dzierży pióro z niebywałą siłą, że w swych zmaganiach z chorobą jest w pełni zdeterminowany, że w paszczę śmierci chce zajrzeć żywy, jako sprawozdawca i komentator. Pióra nie wypuszcza rąk niemal do samego końca. Jego ostatnie zapiski w dzienniku powstały parę dni przed śmiercią. (…) Upojony chorobą to książka cudownie bezczelna: pełna zadufania, charakterna, prowokacyjna, harda; Broyard jest na wskroś żywy, jest całkowicie sobą, nawet gdy umiera – dowcip i tupet nie opuszczają go do ostatka”.

Oliver Sacks, ze „Słowa wstępnego”

„Notatki Broyarda, jego odwaga oraz prowokacyjna, ale jednocześnie oczyszczająca szczerość biorą się z przekonania, że może on – albo nawet musi – umrzeć, nie tracąc klasy. (…) To cenna książka, która nie tylko upamiętnia mądrego człowieka, ale także przeciera ważne szlaki”.

„Publishers Weekly”

„‚Groźna choroba podnosi poziom adrenaliny’. Pojawia się zaskakujący stan zmienionej świadomości i przyzwolenie na rodzaj szaleństwa. Życie zmienia się nie do poznania (autor zaczął uczyć się stepować). Sytuacje skrajne każą nam tworzyć historie. Pisarz, taki jak Anatole Broyard, czuł się zmuszony pisać o chorowaniu na raka i śmierci swego ojca i swojej. Bo język, narracja broni naszego człowieczeństwa. Autor twierdzi, że każdy chory musi wytworzyć własny styl chorowania. Ma ambicję zostania sprawozdawcą nawet swego umierania – ‚być żywy, umierając’.
PS
Jakby mimochodem Broyard zanotował świetny zestaw lektur. Serdecznie radzę je przeczytać, a potem jeszcze raz Upojonego chorobą, także wstęp Olivera Sacksa”.

Małgorzata Baranowska

Anatole Broyard – amerykański krytyk literacki i pisarz, stały współpracownik dziennika „The New York Times”. Jego dwie autobiograficzne książki Intoxicated by My Illness oraz Kafka Was the Rage: A Greenwich Village Memoir zostały opublikowane po jego śmierci. Urodził się w 1920 roku w kreolskiej rodzinie z Luizjany, dorastał w Nowym Orleanie. Przez większą część życia odcinał się jednak od swoich korzeni, czym naraził się na zarzut „zdrady rasy”, „próby podszywania się pod białego” i nieangażowania w ruch na rzecz równouprawnienia Afroamerykanów. Zdaniem niektórych był pierwowzorem postaci Colemana Silka z Ludzkiej skazy Philipa Rotha. Jego córka, Bliss Broyard, napisała po śmierci ojca tom wspomnień pt. One Drop. My Fathers’s Life rozliczający się z rodzinnych tajemnic. Anatole Broyard zmarł w 1990 roku na raka prostaty.

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.