Premiera książki "Czarny statek"

Premiera książki "Czarny statek"
30 sierpnia 2010
Sherko Fatah
Czarny statek
Seria wydawnicza: Proza Świata

Kerim na własne oczy widzi śmierć ojca i z dnia na dzień przestaje być dzieckiem. Musi zaopiekować się rodzeństwem i przejąć rodzinny interes. Spokojne życie nie jest mu jednak pisane… W książce Sherko Fataha Irak Hussajna to apokaliptyczna kraina, w której przeciwnicy polityczni umierają uduszeni w wystawionej na słońce ciężarówce, a hordy zdziczałych psów atakują ludzi. Ledwie kończy się jedna wojna, już zaczyna się następna.Kerim postanawia wymknąć się stąd na zawsze.
„Wstrząsająca, porywająca opowieść o tragedii irackiego uchodźcy, rzypadkowo i tragicznie wplątanego w religijny ekstremizm i  wciągniętego do terrorystycznego ugrupowania. Niezwykłe, wręcz porażające swoim realizmem, obrazy beznadziei życia w kraju rozdzieranym
 przez religijnych fanatyków, popleczników Sadama Husseina i amerykańskich agresorów. Czarny statek to także smutny obraz codzienności wielu młodych arabskich imigrantów na Zachodzie, pozbawionych korzeni, tożsamości i akceptacji europejskich społeczeństw. Czytając tę niesamowitą opowieść, pamiętajmy, że ponure obrazy przedstawione przez Sherko Fataha to tylko drobny ułamek świata islamu. To odbicie wielowiekowych, tragicznych i
 krwawych relacji między Europą a światem Bliskiego Wschodu, Afryki i Azji, których korzenie tkwią w kolonializmie, rasizmie i w starej, niezabliźnionej obustronnej nienawiści. Literatura i sztuka, zarówno ta z Zachodu, jak i ta ze Wschodu czy Południa, powinna tę nienawiść leczyć. Czy powieść irackiego pisarza to czyni, niech czytelnik oceni to sam…”
Piotr Ibrahim Kalwas

„Książka pulsująca życiem (…). Przerażająca w swej wiarygodności”.
„Die Zeit”

„Na wskroś polityczna i przejmująca”.
„Der Spiegel”

„Fatah nie uległ pokusie pokazania islamskich fundamentalistów jako tępych, brodatych potworów. Stara się raczej zgłębić ich sposób myślenia i widzenia świata, zrozumieć, co ich spotkało i z czego ich postępowanie wynika. Trudno sprzeciwić się słowom Nauczyciela: ‚Zrozumcie, nie zostawili nam wyboru'”.
„Der Tagesspiegel”

„Dawno już nie czytaliśmy powieści o tak pięknym i zarazem strasznym początku”.
„FAZ”

Sherko Fatah urodził się w 1964 roku we Wschodnim Berlinie w rodzinie Niemki i irackiego Kurda. W 1975 roku wraz z rodzicami przeniósł się do Berlina Zachodniego. Studiował filozofię i historię sztuki. Czarny statek był nominowany do Nagrody Lipskich Targów Książki i do Niemieckiej Nagrody Literackiej.
 

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.