Czy chomikuj.pl połączy wydawców i internautów?

Czy chomikuj.pl połączy wydawców i internautów?
 
Chomikuj.pl podąża za najważniejszymi trendami w rozwoju światowego Internetu – jeszcze przed końcem wakacji na Chomikuj.pl wprowadzone zostaną nowe funkcje w rewolucyjny sposób godzące interesy zwykłych internautów i wydawców treści.
Trwają ostatnie testy przygotowywanej od wielu miesięcy Platformy Ochrony Wydawców oraz Dystrybucji Plików na Chomikuj.pl. Platforma, dostępna dla wszystkich wydawców, dystrybutorów i autorów treści cyfrowych, umożliwi im zgłaszanie do zablokowania plików przy pomocy dosłownie jednego kliknięcia. Wbudowane w Platformę nowe mechanizmy wyszukiwania (w tym system identyfikujący identyczne pliki na podstawie sum kontrolnych), znacząco usprawnią i przyspieszą walkę z nieautoryzowaną dystrybucją plików.
Jednocześnie, wprowadzona Platforma umożliwi wydawcom zwalczanie piractwa internetowego w najlepszy z możliwych sposobów – przeciągnięcie internautów na swoją stronę.
Platforma da wydawcom możliwość prostej sprzedaży swoich plików sześciu milionom użytkowników Chomikuj.pl. Będzie się to odbywać za pośrednictwem setek tysięcy aktywnych dystrybutorów – użytkowników portalu.
Wydawca  za pośrednictwem platformy będzie mógł  umieszczać na swoim indywidualnym koncie pliki, które chciałby sprzedawać w Internecie. Pliki te będą mogły swobodnie krążyć pomiędzy kontami użytkowników Chomikuj.pl, którzy wzajemnie będą polecać sobie najciekawsze z nich. Pobranie lub obejrzenie zawartości pliku będzie możliwe dopiero po uiszczeniu opłaty w Chomikowych Punktach (wirtualna waluta portalu). Użytkownik, od którego pobrano plik/dokonano zakupu, otrzyma prowizję w Chomikowych Punktach, za które  będzie mógł kupować kolejne utwory. Dla wydawcy, każde pobranie pliku oznacza gratyfikację finansową – konkretną opłatę rozliczaną na podstawie miesięcznych zestawień.
Chomikowe Punkty służące do zakupu plików są już w obiegu.  Już teraz tysiące użytkowników dysponuje chomikową walutą umożliwiającą zakup plików wydawców. Pliki będą dystrybuować sami użytkownicy portalu – polecając najciekawsze utwory swoim znajomym. Prowizja za każdy plik zakupiony z konta danego użytkownika stanowić będzie najlepszą zachętę, by zamiast zajmować się nieautoryzowaną dystrybucją plików, wraz z wydawcami promować ich najciekawsze, legalnie sprzedawane pliki.
Wygodne udostępnianie treści cyfrowych w Internecie po przystępnych cenach, przy wykorzystaniu społecznościowego potencjału sieci, jest kluczowe dla zapewnienia dynamicznego rozwoju polskiego rynku treści autorskich. W krajach zachodnich modele sprzedaży oparte o powyższe założenia cieszą się dużą popularnością zarówno wśród konsumentów jak i właścicieli praw autorskich.
 
Platforma Ochrony Wydawców i Dystrybucji Plików Chomikuj.pl umożliwi wydawcom
i internautom wspólne osiąganie maksymalnych korzyści z rozwoju Internetu.
 
 
Komentarz Redakcji (Mateusz Włodarczyk) : Problem wymiany nielegalnych plików pomiędzy użytkownikami internetu istnieje już od dawna. Dotyka on nie tylko branże książek ale również branże muzyczną czy filmową. Platformy internetowe które umożliwiają taką wymianę zawsze deklarują, iż oferują wyłącznie narzędzie do wymiany legalnych plików, a to jak wykorzystują ją użytkownicy znajduje się poza ich zakresem odpowiedzialności. Z drugiej strony jak najbardziej zrozumiałe jest oburzenie branży wydawniczej dotyczące takich platform jak chomikuj.pl – tego rodzaju serwisy nie rozpowszechniają nielegalnych plików, ale dają w ręce anonimowych użytkowników narzędzie, które może być wykorzystywane zarówno do wymiany plików zgodnie z prawem jak i bezprawnie. Trzeba jednak pamiętać, że dopóki nie zmieni się mentalność Polaków, wszelkie zabezpieczenia jedynie ograniczą w nieznacznym stopniu „piractwo” . Dobrze że przynajmniej platformy takie jak chomikuj.pl wykazały jakąkolwiek incjatywę i stworzyły Platformę Ochrony Wydawców oraz Dystrybucji Plików. W jakim stopnio pomoże to ograniczyć (lub wyelimonować) nielegalną wymianę plików? – zobaczymy w najbliższym czasie.
Kategorie: Rynek Polski

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.