Operacja „Chusta” – debiut prozatorski Tomasza P. Terlikowskiego

Operacja „Chusta” – debiut prozatorski Tomasza P. Terlikowskiego
Ukazała się długo wyczekiwana, pierwsza powieść Tomasza P. Terlikowskiego
p.t. Operacja „Chusta”

 

Druga połowa XXI wieku. Europą rządzi wszechwładna policja polityczna walcząca z fundamentalizmem religijnym. Papież, wypędzony z Rzymu, przebywa na emigracji w Afryce. Katolicy zepchnięci do gett na przedmieściach miast pogodzili się ze swoim losem… Jedyną ich otuchą jest chusta z wizerunkiem Chrystusa, święta relikwia, którą przechowują warszawscy kapucyni. Pewnego dnia władze postanawiają zarekwirować chustę. Przeszkadza im zakonnik, który porywa relikwię i ucieka z nią do Afryki…
Debiut prozatorski Tomasza P. Terlikowskiego to błyskotliwie napisana powieść theological fiction, pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji, trzymająca w napięciu, nieustannie konfrontująca czytelnika z pytaniami o przyszłość Kościoła i Europy.


Posępna przyszłość religii w liberalno-lewicowej Europie to zasadniczy temat napisanej z wielkim rozmachem debiutanckiej powieści Tomasza P. Terlikowskiego. Konwencja futurystycznej antyutopii – wyraźnie odwołująca się do Roku 1984 George’a Orwella czy Nowego wspaniałego świata Aldousa Huxleya – zostaje spolszczona i schrystianizowana. Jest to przede wszystkim powieść o wierze, nawróceniu i świadectwie. Terlikowski – nigdy przecież letni – i tym razem wywoła ogromne emocje. Często podziwiam trafność diagnoz Terlikowskiego. Tym razem chciałbym, żeby się mylił.

                                    Dariusz Karłowicz

 Autor – w sposób godny Chestertona – łączy fantastykę z przenikliwym realizmem, dramatyzm z humorem, miłość z ironią. Świetnie wykorzystuje znajomość dziennikarskiego świata, by opisać działanie medialnej demokracji. Pokazuje przyszłość, która wyziera spoza tego, co widzimy naokoło. Ku zgorszeniu malkontentów zmusza nas jednak, by na nowo z miłością spojrzeć na wspaniały świat, który możemy stracić. Każdy kto przeczyta – po lekturze będzie mądrzejszy.
 

                                                                                                                     Marek Jurek

Tomasz P. Terlikowski (ur. 1974) – filozof, dziennikarz prasowy, radiowy i telewizyjny, publicysta, wykładowca akademicki, tłumacz. Autor kilkunastu ksiazek naukowych i publicystycznych, m.in. Nowa kultura zycia. Apologia bioetyki katolickiej, Rzeczpospolita papieska. Jan Paweł II o Polsce do Polaków czy Grzechy Koscioła. Teraz w Polsce. Operacja „Chusta” jest jego debiutem prozatorskim. Mieszka w Warszawie.

Operacja „Chusta” jest drugą (po Przesileniu) powieścią w nowej serii wydawnictwa Fronda p.t. „Powieści z procy”.

Cena detaliczna: 29,90 zł
Zamówienia już dziś można kierować na adres e-mail: zamawiam@fronda.pl
Adres strony wydawniczej: www.wydawnictwo.fronda.pl

 

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.