„Syndrom Tanatosa” już w księgarniach

„Syndrom Tanatosa” już w księgarniach
Walker Percy
„Syndrom Tanatosa”
Premiera: 13.01

Klasyka literatury amerykańskiej autorstwa laureata National Book Award .

Trzymająca w napięciu fabuła, uniwersalne prawdy i odwieczne ludzkie rozterki czynią z prozy Percy’ego literaturę ponadczasową.

Po wyjściu z więzienia Tom More powraca do niewielkiego miasteczka w Luizjanie, gdzie niegdyś pracował jako psychiatra. Szybko dostrzega, że z mieszkańcami dzieje się coś dziwnego. Intrygują go zwłaszcza dwie pacjentki, które w niedługim czasie wyzbyły się dawnych lęków, obaw, napadów szału, zastępując je naiwną bezmyślnością, rodzajem zwierzęcego dobrego nastroju. 

Analizując kolejne przypadki, More odkrywa, że za tym zagadkowym zjawiskiem kryje się niebezpieczny plan skażenia miejscowego ujęcia wody. Od tej pory desperacko pragnie odkryć sprawcę i poznać diaboliczny cel, który mógłby mu przyświecać. Z przerażeniem odkrywa powiązania swoich kolegów  z niemieckimi i austriackimi profesorami i lekarzami, którzy w Republice Weimarskiej oraz w Trzeciej Rzeszy wcielali w życie zasady eugeniki.

Gdzie leży granica „pożytecznej” ingerencji w ludzką psychikę? Jaką cenę gotowi jesteśmy zapłacić za ograniczenie przestępczości i większe poczucie bezpieczeństwa? 

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.