Premiera najnowszej książki Tadeusza Olszańskiego- “Było, minęło, zostało w pamięci”

Przegląd

W swojej najnowszej autobiografii “Było, minęło, zostało w pamięci”, po swym opus magnum „Kresy kresów”, „Stanisławów” oraz „Stanisławów jednak żyje”, Tadeusz Olszański kontynuuje swoją historię od roku 1945 aż do dnia dzisiejszego.

Książka ta niczym film, prowadzi nas kadr po kadrze przez najciekawsze zdarzenia sportowe, polityczne i kulturalne ostatnich 70 lat. Główne role dostały tutaj godne podziwu postacie z całego świata, z którymi autor spotykał się i przyjaźnił przez lata, a fabuła prowadzi nas przez kolorowe życie Tadeusza Olszańskiego, w tym takie momenty, jak wyjazd na 6 Igrzysk Olimpijskich, na których był korespondentem, czy relacje z Jugosławii w trakcie rozpadu tego kraju.

Sporą uwagę poświęca w swojej opowieści również sprawom węgierskim, od literatury, przez politykę, po kuchnię. To właśnie dzięki zamiłowaniu autora do tego kraju możemy poznawać go z różnych stron poprzez przekłady Tadeusza Olszańskiego.

We wszystkich dziedzinach, których dotknął był niezwykle ceniony, za co został uhonorowany wieloma wspaniałymi nagrodami, takimi jak:

· Najlepszy dziennikarz sportowy minionego stulecia (w kategorii prasa), w plebiscycie Klubu Dziennikarzy Sportowych oraz „Przeglądu Sportowego”, wrzesień 2021;

· Grand Prix Fair Play UNESCO za całokształt działań, październik 2016;

· Złoty Wawrzyn Olimpijski za książkę Osobista historia olimpiad, 2001;

· oraz wiele innych.

Książka „Było, minęło, zostało w pamięci” to historia życia znakomitego dziennikarza i wybitnego człowieka, opisana w sposób lekki, dowcipny, a kiedy trzeba również krytyczny.

 

 

Kategorie: Literatura
Tagi: Studio Emka