Księgarnia Św. Jacka – podsumowanie roku 2007

Księgarnia Św. Jacka – podsumowanie roku 2007
Księgarnia św. Jacka jest kontynuacją „Księgarni i Drukarni katolickiej” założonej 25 maja 1925 roku dla nowo powstającej diecezji katowickiej. Inicjatorami tego przedsięwzięcia byli księżą: Teofil Bromboszcz, Teodor Kubina, Jan Szymała i Wojciech Szołtysik. Już w okresie międzywojennym Wydawnictwo osiągnęło znaczny rozwój – opublikowano wówczas 252 książki, broszury oraz kilka czasopism, w tym do dziś popularny – nie tylko na Śląsku – tygodnik „Gość Niedzielny”.
 
Obecnie Wydawnictwo ma za sobą wiele tytułów. Publikuje księgi liturgiczne, dokumenty Kościoła, albumy (m.in. album wydany w zeszłym roku z okazji 750-lecia śmierci św. Jacka Odrowąża, album prezentujący twórczość witrażową Wiktora Ostrzołka album-cegiełkę poświęcony ofiarom katowickiej katastrofy budowlanej, czy też). Czytelnicy znajdą tu również książki dotyczące formacji duchowej, pomoce duszpasterskie i liturgiczne, słowniki, propozycje dla dzieci i młodzieży. Oficyna posiada obszerny dział Silesiaca oraz szereg książek z zakresu literatury pięknej – wspomnień, wywiadów, poezji. Od kilku lat współpracujemy z Wydziałem Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego, czego owocem są serie naukowe i periodyki. Księgarnia zajmuje się także wydawaniem płyt CD z piosenkami i pieśniami religijnymi oraz płyt DVD, przybliżających Ziemię Świętą, sanktuaria krajowe i zagraniczne i inne miejsca pielgrzymek.
 
Księgarnia św. Jacka na chwilę obecną posiada własną sieć sprzedaży. Liczy ona 18 stałych punktów głównie na górnym Śląsku oraz dwa punkty po za nim – w Opolu i w Częstochowie. Sprzedaż książek wspomagany jest przez firmy dystrybucyjne (Olesiejuk, Notus, Matras), jak i przedstawiciela handlowego. Sprzedaż odbywa się także poprzez księgarnie internetowe (Merlin) oraz kluby książek (Klub dla Ciebie, Prodoks).
 
Właścicielem wydawnictwa jest Kuria Metropolitalna w Katowicach.
 
 
 
Najlepiej sprzedającymi sie tytułami w 2007 roku były:
  • Śląski Kalendarz „Z tej Ziemi” na 2008 r. – 11 219 szt.
  • Skarbiec ślubny – 10 604
  • Skarbiec zwykły – j. rosyjski – 10 000 szt.
  • Skarbiec pieśni kościelnych – 8 543 szt.
  • Skarbiec – pamiątka I Komunii św. (czarny) – 7 805 szt.
  • Skarbiec – pamiątka I Komunii św. (biały) – 7 008 szt.
  • Skarbiec dużym drukiem złocony – 5 062 szt.
  • Skarbiec dużym drukiem – j. rosyjski – 5 000 szt.
  • Mszał wakacyjny Rok A, B, C – 4 753 szt.
  • Skarbiec zwykły – 4 647 szt.

W 2007 roku Księgarnia św. Jacka osiągnęła przychód ze sprzedaży książek na poziomie 2,84 mln zł., co daje 16,9% wzrost w stosunku do roku 2006. Sprzedaż internetowa generuje zaledwie 2,8% obrotów.

 
 
 
W roku ubiegłym Oficyna wydała 50 nowości. Łącznie sprzedano 177 977 produktów (książki, kasety VHS, DVD, CD wydane przez Księgarnię św. Jacka), w tym 172 790 egz. książek. 
 
W 2008 roku firma zamierza wydać 48 nowości. 
Kategorie: Religia, Rynek Polski

O autorze

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.