Komunikat PIK

Komunikat PIK
W dniu 16 listopada 2007 r. w siedzibie Wydawnictwa Naukowego PWN S.A. odbyło się spotkanie dotyczące „Aktualnych problemów rynku książki oraz roli Polskiej Izby Książki w ich rozwiązywaniu”. Radę PIK na spotkaniu reprezentował Piotr Marciszuk, prezes Rady PIK oraz Aldona Zawadzka, wiceprezes Rady PIK. Zaproszeni zostali ci członkowie PIK, których obroty są znaczne, a ich udział w pracach PIKu i zaangażowanie mogłyby być znacznie większe. Na spotkaniu omawiane były cele oraz założenia PIK oraz możliwe sposoby finansowania działań Izby. Dyskutowane były zarówno te działania, jakie Izba już podjęła jak i te, którymi powinna się zająć w przyszłości.

Piotr Marciszuk przedstawił działania, które dotąd realizowała Polska Izba Książki. Wśród nich znalazły się m.in.:

– sprawa VAT-u na książki;
– kontakty z ministerstwami w różnych sferach działania branży;
– reprografia (m.in. sprawa Polskiej Książki)
– prawo autorskie (m.in. zakres dozwolonego użytku czy sprawa likwidacji funduszu martwej ręki)
– poszukiwania odpowiedniej dla wszystkich członków PIK firmy kurierskiej;
– podjęcie rozmów z organizatorami targów książki w sferze zniżek i formuły targów;
– współpraca z organizacjami zagranicznymi, organizowanie seminariów dla członków PIK;
– organizacja promocji czytelnictwa w ramach obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich
– organizacja konkursu PIK-owego Lauru i współudział w Nagrodzie im. J. Długosza

Sprawa VAT-u wywołuje ogromne emocje. Decyzja ma zapaść 4 grudnia. Jeśli będzie negatywna, od 1 stycznia 2008 r. będzie obowiązywała 7% stawka VAT na książki. Wówczas, w możliwie najkrótszym terminie po 4 grudnia, PIK zorganizuje spotkanie z doradcą podatkowym, który powie księgarzom, wydawcom i hurtownikom, jak  poradzić sobie z nową sytuacją. PIK także zamówi obszerną ekspertyzę pisemną na ten temat, którą udostępni swym członkom.

Podczas spotkania omówione zostały także projekty, których realizacji może podjąć się PIK:

– Europejska Nagroda Literacka;
– Składowy Katalog Książek;
– oraz zorganizowanie promocji książek i czytelnictwa w ramach obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich na szerszą skalę poprzez np. talony rabatowe.

Poruszone kwestie wywołały ciekawą dyskusję nad założeniami PIK oraz rolą, jaką Izba ma pełnić zarówno w środowisku branżowym, jak i podejmując działania na rzecz środowiska.

W efekcie końcowym rozmów pojawiła się propozycja powołania grupy roboczej, która zajęłaby się przygotowaniem schematu dalszych działań PIK. Najbliższe spotkanie tej grupy odbędzie się jeszcze w listopadzie.
 

Kategorie: Instytucje

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.