75 rocznica zlamania szyfru Enigmy

75 rocznica zlamania szyfru Enigmy
10 listopada 2007 roku przed poznańskim Zamkiem odsłonięty został pomnik upamiętniający zasługi Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, poznańskich matematyków i kryptologów, którzy złamali niemiecki szyfr Enigma. Marian Rejewski dokonał pierwszego włamania do szyfru Enigma pomiędzy świętami Bożego Narodzenia i końcem 1932 roku; w tym roku obchodzimy więc 75. rocznicę jego sukcesu. Pomnik stanie dzieki staraniom Poznanaskiego Towarzystwa Przyjaciol Nauk.
 
 
Wiedza o roli Polaków w złamaniu szyfrów Enigmy jest nadal bardzo skąpa, stad propozycja Domu Wydawniczego REBIS, który przygotował na 21 listopada premierę ksiązki Mariusza Grajka pt. ENIGMA. Bliżej prawdy.

Aby oddać należny honor niedocenianym bohaterom konieczne było wyjście poza perspektywę historyka. Spoglądając na złamanie szyfrów

Enigmy nie tylko w kategoriach walki wywiadów, lecz także  matematycznego i kryptologicznego wyzwania, odnajdujemy perspektywę, pozwalającą obiektywnie ocenić dokonania wszystkich uczestników tej niezwykłej historii.

Książka pozwala w pełni docenić pionierski i decydujący udział polskich kryptologów i matematyków w historii Enigmy. W wymiarze intelektualnym przygoda z szyframi jest równie fascynująca, jak w warstwie historycznej czy sensacyjnej.

Książka łączy trzy wątki, stanowiąc najbardziej wszechstronne podsumowanie historii złamania szyfrów Enigmy, jakie dotąd oddano w ręce polskiego czytelnika.

Dla Marka Grajka historia jest jedną z pasji, a kryptologia – jedną z profesji. Ten zbieg zainteresowań sprawił, że musiał się zmierzyć z tematem, w którym obie dziedziny nierozerwalnie się splatają: z historią złamania szyfrów Enigmy

28 listopada br. w Warszawie w siedzibie PAP odbędzie się konferencja prasowa z udziałem autora oraz prezentacja wspomnianej książki.
 

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.