Kiedy Bóg odwrócił wzrok

Przegląd

12 lipca trafi na runek 23 wydanie książki Wiesława Adamczyka Kiedy Bóg odwrócił wzrok.

Autor był małym chłopcem, gdy w maju 1940 roku wraz z matką i rodzeństwem deportowano go na sowiecką Syberię. Jego ojciec, oficer Wojska Polskiego, wzięty do niewoli przez Armię Czerwoną zginął w Katyniu. Rozdzielenie rodziny i wysiedlenie zapoczątkowało dziesięcioletnią tułaczkę. Skrajnie trudne warunki życia w Kazachstanie, głód, karkołomna ucieczka z ZSRR, śmierć matki, obozy dla uchodźców, rodziny zastępcze – tę drogę, tak jak Autor, przeszło tysiące Polaków.

W pasjonujących wspomnieniach Wiesław Adamczyk oddaje głos ofiarom sowieckiego barbarzyństwa. Bezkompromisowa, przejmująca opowieść jest zapisem utraty dziecięcej niewinności i zmagań z rozpaczą, przez które przechodził mały chłopiec.

 

„Znam wiele opisów syberyjskiej odysei oraz innych zapomnianych wojennych dziejów. Żaden jednak nie jest bardziej pouczający, wzruszający i piękniej napisany niż Kiedy Bóg odwrócił wzrok”.

z Przedmowy Normana Daviesa

 

Wiesław Adamczyk (1933‒2018) mieszkał w Stanach Zjednoczonych. Był chemikiem oraz doradcą podatkowym, a także uznanym sportowym brydżystą. REBIS wydał także jego Kwiaty polskie na wygnaniu.

 

 

Kategorie: Literatura
Tagi: Rebis