Historia Władysława Gomułki. Droga od prostego robotnika do I sekretarza KC PZPR

Przegląd

Historia Władysława Gomułki

Droga od prostego robotnika do I sekretarza KC PZPR

wladyslaw-gomulka

60 lat temu –  w październiku 1956 roku w Polsce nastąpiła zmiana polityki. Było to związane również z objęciem przez Władysława Gomułkę stanowiska I Sekretarza KC PZPR.  Anita Prażmowska, profesor historii powszechnej w London School of Economics, nakreśliła biografię polityka, który wywarł ogromny wpływ na kształt powojennej Polski w książce pt.,, Władysław Gomułka”.

 

Nowa pozycja Wydawnictwa RM pokazuje drogę, jaką polityk przeszedł od prostego robotnika – przez działalność w Komunistycznej Partii Polski, uwięzienie w okresie stalinowskim – do wyboru na I sekretarza KC PZPR w 1956 roku i fatalnych decyzji końcówki jego rządów: wydarzeń marcowych w 1968 roku i strzałów do robotników w grudniu 1970 roku.

 

Autorka biografii prześledziła jak krystalizowały się polityczne poglądy Gomułki, który fanatycznie wierzył w polską drogę do socjalizmu, nie chciał narzucać Polsce stalinowskiego sposobu rządzenia i widział potrzebę elastycznego wprowadzania nowego ustroju. Człowieka, który był święcie przekonany, że tylko on wie najlepiej, co jest dobre dla polskiego robotnika, i co doprowadziło go do tragedii…

 

Patronat medialny nad publikacją sprawuje miesięcznik Fokus Historia, Uważam Rze Historia oraz portale historia.org i granice.pl.

 

Książka dostępna jest na stronie internetowej Wydawnictwa RM (www.rm.com.pl) oraz w księgarniach w cenie 39,90 zł.

Kategorie: Historia, Literatura
Tagi: RM

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.