Dodruk powieści Christophera Hitchensa

Dodruk powieści Christophera Hitchensa
Christopher Hitchens
„Bóg nie jest wielki. Jak religia zatruwa wszystko”

„ Jest to książka wyśmienita, żywa, pulsująca energią i druzgocząca.”

Richard Dawkins, autor Boga urojonego

„To polemika zadziorna, budząca opory, równocześnie bardzo wciągająca.”

Grzegorz Sowula, Notes Wydawniczy

KRÓTKO O KSIĄŻCE:

Książka, która wznawia debatę nad rolą religii w życiu publicznym. Christopher Hitchens z olbrzymią dozą erudycji i dowcipu podchodzi do jednego z najbardziej aktualnych problemów naszej ery – potęgi religii w XXI wieku.

Formułuje śmiałe tezy:

· Religia zniekształca prawdę o pochodzeniu kosmosu, o pochodzeniu człowieka.
· Religia toczy ciągłą walkę o poskromienie natury ludzkiej.
· Religia namawia do przemocy i ślepego poddania się władzom.
· Religia jest zawsze wrogo nastawiona do jakichkolwiek prób poznawczych.

Stawia odważne pytania:

· Czy kościół nie ma na sumieniu milionów istnień, zakazując nosicielom wirusa HIV używania prezerwatyw?
· Jeśli prawo boskie upoważnia do wymierzania kary tyko tych wiernych, którzy są bez winy, to na czym zbudować system sądowniczy?

Zmusza do refleksji:

„Miałem wyobrazić sobie, że jestem w obcym mieście i zapada już wieczór. Dalej w tej wizji dostrzegam dużą grupę mężczyzn zmierzających w moją stronę. I tu pada pytanie – czy czułbym się bardziej bezpieczny, czy też mniej, gdybym wiedział, że ludzi ci wyszli właśnie

z miejsca wspólnych modłów? Jak zatem widzisz, czytelniku, nie jest to jednak pytanie, na które można udzielić odpowiedzi „tak” lub „nie”. Ja jednak odpowiedziałem na to pytanie, wcale nie traktując opisanej wyżej sytuacji jako hipotetycznej. Pozostańmy tylko przy literze „B”. Mam osobiste doświadczenia z takich miast jak Belfast, Bejrut, Bombaj, Belgrad, Betlejem oraz Bagdad. W każdym wypadku mogę z całkowitą pewnością stwierdzić,

uzasadniając to zresztą argumentami, że natychmiast poczułbym się zagrożony, gdybym sądził, że zbliżająca się do mnie w mroku grupa mężczyzn właśnie opuściła religijne zgromadzenie”.  (Fragment książki)

Ten światowy bestseller to intelektualna podróż w kierunku świeckiego spojrzenia na świat, świat w którym wizję Nieba zastąpiły zapierające dech w piersiach zdjęcia z kosmosu. Argumentacja poparta jest osobistymi doświadczeniami, udoku-mentowanymi anegdotami historycznymi oraz krytyczną analizą tekstów religijnych. Niniejszą pozycję należy traktować w kategoriach zaproszenia do polemiki. Czy dasz się przekonać Hitchensowi, że to nie Bóg nas stworzył, tylko my stworzyliśmy Boga?

 

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.