"Zimna wojna" Johna Lewisa Gaddisa od 19 kwietnia w księgarniach

"Zimna wojna" Johna Lewisa Gaddisa od 19 kwietnia w księgarniach
Od Szczecina nad Morzem Bałtyckim po Triest nad Adriatykiem w poprzek kontynentu zapadła żelazna kurtyna. (Winston Churchill, Fulton, 5 marca 1946)

Koniec II wojny światowej nie oznaczał pokoju. Nie minął nawet rok, gdy rozpoczął się kolejny globalny konflikt, który trwał przez blisko pół wieku. Świat znalazł się w stanie zimnej wojny.

19 kwietnia w księgarniach ukaże się książka Johna Lewisa Gaddisa Zimna wojna. Historia podzielonego świata.

John Lewis Gaddis – wybitny amerykański historyk – kreśli trzymający w napięciu obraz rywalizacji dwóch światów podzielonych żelazną kurtyną. Zimna wojna to nie tylko znane fakty, ale przede wszystkim dramatyczny opis zakulisowych rozgrywek w gabinetach światowych przywódców. Obok portretu wielkiej polityki Gaddis kreśli również intrygujący obraz społeczeństw żyjących w zagrożeniu wojną atomową.

To pierwsze na polskim rynku tak obszerne i wszechstronne opracowanie tematu zimnej wojny – od jej wybuchu do upadku Związku Radzieckiego. Pozwala również zrozumieć mechanizmy rządzące historią Polski, która została ukazana jako jedna z figur na szachownicy rozgrywek światowych mocarstw. Pełna przykładów, analiz dokumentów, anegdot i nieznanych wydarzeń składa się na fascynujący przewodnik po historii drugiej połowy XX wieku.

Ujmując swoją encyklopedyczną wiedzę w zwięzły i elegancki sposób, John Lewis Gaddis wyświadczył nam ogromną przysługę. Jego wyczucie chwili jest doskonałe. Teraz bowiem, gdy Zachód próbuje znaleźć sposoby radzenia sobie z nowymi zagrożeniami, potrzebujemy doświadczeń z zimnowojennej lekcji bardziej niż kiedykolwiek.

Anna Applebaum, autorka Gułagu, laureatka nagrody Pulitzera
 

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.