Karl-Heinz Frieser "Legenda blitzkriegu. Kampania zachodnia 1940"

Karl-Heinz Frieser "Legenda blitzkriegu. Kampania zachodnia 1940"
Karl-Heinz Frieser „Legenda blitzkriegu. Kampania zachodnia 1940”
– nowość Wydawnictwa Dolnośląskiego

Błyskawiczne zwycięstwo Hitlera nad mocarstwami zachodnimi nie zostało zaplanowane jako blitzkrieg. Dowódcy niemieccy liczyli się z powtórzeniem długotrwałych działań podobnych do tych z pierwszej wojny światowej. Dopiero zaskakująca akcja korpusu pancernego Guderiana pod Sedanem spowodowała, że niemiecki atak nabrał nieoczekiwanej dynamiki i doprowadził do „cięcia sierpem” – szybkiego natarcia pancernego w kierunku kanału La Manche i zamknięcia aliantów w kotle pod Dunkierką.
Taką tezę, na podstawie wnikliwej analizy licznych dokumentów, stawia Karl-Heinz Frieser, przeciwstawiając się tym samym powszechnej teorii mówiącej o zastosowaniu przez Hitlera strategii wojny błyskawicznej.
Umieszczone w książce liczne schematy oraz mapy umożliwiają prześledzenie walk kampanii zachodniej 1940 roku i odtworzenie, jak doszło do blitzkriegu.
 
Karl-Heinz Frieser – emerytowany pułkownik i historyk wojskowości. Pracownik Militärgeschichtliches Forschungsamt w Poczdamie. Autor licznych publikacji z zakresu drugiej wojny światowej.
 
 

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.