"Bałkańskie upiory. Podróż przez historię" wkrótce w księgarniach

"Bałkańskie upiory. Podróż przez historię" wkrótce w księgarniach
20 stycznia
Robert D. Kaplan
Bałkańskie upiory. Podróż przez historię
Seria wydawnicza: Sulina

Przekład z angielskiego Janusz Ruszkowski

Po raz pierwszy oczy całego świata zwróciły się na Bałkany w 1914 roku, kiedy serbski nacjonalista zastrzelił w Sarajewie habsburskiego następcę tronu. Po raz drugi – gdy na półwyspie rozgorzała krwawa, bratobójcza wojna. Europa patrzyła wtedy na Bałkany z przerażeniem i niedowierzaniem, bo zignorowała ostrzeżenie. Kiedy pod koniec lat osiemdziesiątych Robert D. Kaplan alarmował, że na Bałkanach wrze, a Jugosławii grozi rozpad, został zlekceważony. Przez wydawców, którzy nie chcieli opublikować Bałkańskich upiorów w obawie, że temat nie przyciągnie czytelników, i przez polityków, którzy nie dostrzegali zagrożenia.
W tym pasjonującym połączeniu reportażu i eseju historycznego autor dociera do źródeł narodowych resentymentów. Pokazuje splot gwałtownych namiętności, które doprowadziły do pełnej okrucieństwa wojny. Jego książka to również przestroga. Na świecie wiele jest miejsc podobnych do bałkańskiego kotła, etnicznych i religijnych beczek prochu, które w każdej chwili mogą niespodziewanie wybuchnąć…

„Książka Roberta D. Kaplana nie tylko pomaga zrozumieć źródła konfliktów na Bałkanach, a zwłaszcza w byłej Jugosławii, ale w znakomity sposób ukazuje tło tych konfliktów i zaskakujące często motywy działań polityków i zwykłych ludzi. Po lekturze tej książki rozumiemy nie tylko więcej, ale także inaczej, bardziej w kategoriach konkretu niż politologicznego banału”.

prof. dr hab. Marcin Król

Robert D. Kaplan (ur. w 1952 roku ) jest amerykańskim dziennikarzem, pisarzem i komentatorem politycznym. Współpracuje z wieloma uznanymi tytułami prasowymi (m.in. „The Washington Post”, „The New York Times” czy „The Wall Street Journal”). W latach 80., jako korespondent wojenny, relacjonował przebieg wojny iracko-irańskiej i radzieckiej interwencji w Afganistanie. Jest autorem kilkunastu książek. Po polsku ukazały się: Śródziemnomorska zima. Uroki historii i krajobrazu Tunezji, Sycylii, Dalmacji oraz Peloponezu i Polityka wojowników. Dlaczego przywództwo potrzebuje pogańskich wartości. Robert D. Kaplan pracuje także jako krajowy korespondent amerykańskiego miesięcznika „The Atlantic Montly”, poświęconego głównie problemom polityki, stosunków międzynarodowych i ekonomii.

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.