Najnowsze informacje z rynku międzynarodowego

Najnowsze informacje z rynku międzynarodowego
  • Niemiecka Biblioteka Landu Bawaria dołaczyła do projektu Google, mającego na celu stworzenie największej na świecie biblioteki cyfrowej. Wkrótce w zbiorach Google pojawią się m.in. dzieła Braci Grimm, Friedricha Schillera i J.W. Goethe. Wszystkie w oryginalnej wersji językowej. Ponad milion prac ma zostać udostępnionych w sieci za darmo. Bawarska biblioteka jest pierwszą niemiecką instytucją współpracującą z Google.

 

  • Grupa Borders, druga co do wielkości sieć księgarń na świeci, otworzyła swój pierwszy sklep w Wellington (Nowa Zelandia). W skład sieci wchodzi już 487 sklepów na terenie USA i 61 księgarń w Wielkiej Brytanii oraz okolicach pacyfiku. Firma generuje rocznie ok. 4 mld $ obrotu. W najbliższym czasie Borders planuje otworzyć pięć nowych placówek na terenie Nowej Zelandii.
 
  • Wydawnictwo John Wiley & Sons zanotowało w 3 kwartale (zakończonym 31 stycznia) 9% wzrost przychodów, do 296,8 mln $. Zysk netto spadł o 6%, do 32,1 mln $. Po 9 miesiącach firma zanotowała 9% wzrost przychodów, do 844,7 mln $, przy zysku netto wynoszącym 79,8 mln $. Przypominamy, że amerykańskie wydawnictwo Wiley specjalizuje się w wydawaniu publikacji z zakresu nauki, medycyny i nowych technologii. Firma posiada swoje oddziały na terenie USA, Europy, Azji, Kanady i Australii.
 
  • Ponad połowa Brytyjczyków kupuje książki za to, że ładnie prezentują się na półce. Sondaż przeprowadzony na 4000 obywateli UK dowodzi, że książki coraz częściej kupowane są z uwagi na ładny element kompozycji, niż dla samych treści. Ponad 30% Brytyjczyków nie kończy rozpoczętych książek. Do najbardziej popularnych, nieczytanych do końca tytułów należą: „Moje życie” Billa Clintona i „Harry Potter i czara ognia” J.K. Rowling. W ciągu życia, przeciętny Brytyjczyk wydaje na zakup ksiązek ok. 4 tys. funtów. Połowa badanych przyznaje, że nie ma czasu, aby codziennie czytać i preferuje zdecydowanie krótkie historie.
 
  • Wydawnictwo Random House, wchodzące w skład Bertelsmnn AG, podjęło decyzję o zakupie 90% udziałów w wydawnictwie Virgin Books. Wydawnictwo Virgin Books powstało w 1991 roku. Każdego roku nakładem oficyny ukazuje się ok. 200 książek. Właścicielem wydawnictwa jest Richard Branson, angielski miliarder, twórca jednej z najlepiej rozpoznawanych marek świata Virgin Group.

O autorze

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.