Kolejna powieść Henninga Mankella

Kolejna powieść Henninga Mankella
„Psy z Rygi”
Króla Kryminału Policyjnego
Henninga Mankella
 
logo   Psy z Rygi
Henning Mankell
Grażyna Ludvigsson

 

Tym razem komisarz Kurt Wallander, borykający się z poważnymi kłopotami zdrowotnymi, musi rozwiązać sprawę morderstwa dwóch cudzoziemców. Jest luty 1991 roku. Policja w Ystad otrzymuje anonimową informację o ciałach dryfujących w nieoznakowanym pontonie u wybrzeży Szwecji. Wkrótce na odludnej plaży policjanci znajdują ponton ratunkowy z zastrzelonymi mężczyznami, ubranymi w eleganckie garnitury. Ekspertyzy wykazują, że ofiary pochodziły z Europy Wschodniej i przed śmiercią były torturowane. Prowadzący sprawę Wallander podejrzewa mafijne porachunki, aby to jednak potwierdzić nawiązuje współpracę z łotewską policją.
 
W tym mrocznym i pełnym niespodzianek thrillerze Mankell sugestywnie opisuje polityczny i społeczny chaos, jaki panuje w krajach byłego bloku wschodniego. Wraz z narodzinami demokracji powstał w nich nowy rodzaj przestępczości, wobec którego policja jest często bezsilna. Autorowi udało się doskonale połączyć wciągającą kryminalną fabułę z przekonującym obrazem społeczeństwa w trakcie przemian ustrojowych.
 
Henning Mankell (ur. 1948), jeden z najpopularniejszych pisarzy szwedzkich, a zarazem wybitny dziennikarz i człowiek teatru, zasłynął serią publikowanych od 1991 roku powieści kryminalnych, których bohaterem jest komisarz Wallander. Stały się one bestsellerami nie tylko w Szwecji, gdzie osiągnęły łączny nakład ponad trzech milionów egzemplarzy; doczekały się przekładów na dwadzieścia pięć języków i wielu ekranizacji, w tym trzynastoodcinkowego serialu telewizyjnego (2004). Mankell jest też autorem książek dla dzieci i młodzieży oraz powieści o tematyce społecznej m.in. Comedia Infantil (wyd. pol. w przygotowaniu), dramaturgiem i reżyserem teatralnym. Zdobył wiele nagród literackich, m.in. Nagrody Astrid Lindgren (1996), a ponadto prestiżową niemiecką Nagrodę Tolerancji (2004). Mieszka na przemian w Szwecji i w Mozambiku. Nakładem W.A.B. ukazało się dotychczas pięć jego powieści kryminalnych: Fałszywy trop (2002), Piąta kobieta (2004), Morderca bez twarzy (2004), Biała lwica (2005), O krok (2006). W przygotowaniu kolejne powieści autora.

 

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.