Jacobine van den Hoek, „Róża Napoleona”

Przegląd

Róża Napoleona” Jacobine van den Hoek – opowieść o Józefinie i Napoleonie, których uczucie jest wzorem gorącej i romantycznej miłości po dziś dzień

8 listopada nakładem wydawnictwa HarperCollins ukazała się „Róża Napoleona” – powieść historyczna holenderskiej pisarki Jacobine van den Hoek. Autorka dokonała dogłębnej analizy skomplikowanego związku między legendarnym i kontrowersyjnym francuskim przywódcą – Napoleonem a jego żoną i miłością życia – Józefiną Bonaparte. Małżeństwo tych dwojga, choć jest stawiane za wzór pięknej miłości, było skomplikowane z uwagi na złożone osobowości i ambicje kochanków.

O KSIĄŻCE:

Wyjątkowa i przejmująca opowieść o Józefinie i Napoleonie

Francja, 1790 rok. Kobieta, która wiele lat później zasłynie jako Józefina Bonaparte, ucieka z ogarniętej zamieszkami Martyniki do Paryża. Kilka lat wcześniej opuścił ją mąż i sama musi stawiać czoła losowi. Okazuje się jednak, że również w Paryżu ani ona, ani jej dzieci nie są bezpieczne – zaczęła się rewolucja francuska. Oskarżona o wrogość wobec rewolucji, Józefina trafia do jednego z osławionych więzień dla zwolenników monarchii. Czeka ją gilotyna.

Tymczasem młody wojskowy, Napoleon, na swój sposób szuka szczęścia i uznania. Jest zdolny, obdarzony silną wolą i ponadprzeciętnym zmysłem strategicznym – ma wszystko, by osiągnąć wielki sukces. Podobnie jak Józefina czuje się jednak zagubiony w szybko zmieniającym się świecie.
Kiedy ich drogi się przetną, historia wkroczy na inne tory.

Książce patronują: Wirtualna Polska, stylowi.pl, nakanapie.pl

Zauroczyły mnie postaci Józefiny i Napoleona. Dwoje pełnych werwy ludzi z ich słabościami i wadami. Rzuciło mi się w oczy, że Napoleon wykazywał liczne cechy maniakalne, które w połączeniu z opisaną depresją (dawniej nazywano ją melancholią) sprawiły, że postanowiłam przedstawić go jako osobowość bipolarną. Jak się okazało, nie było w tym fałszowania historii – znalazłam później jego nazwisko na liście „znanych osób bipolarnych”.
W Józefinie podziwiałam jej siłę przebicia i pozytywne spojrzenie – zawsze szukała i znajdywała rozwiązanie swoich problemów. I owszem, niekiedy jej motywy budziły wątpliwości, ale w końcu była po prostu samotną kobietą, która walczy o zapewnienie swoim dzieciom dobrej przyszłości.
Wszystkie postaci, które umieściłam w książce, istniały naprawdę. […] Rewolucja francuska, ucieczka Józefiny z Martyniki podczas powstań niewolników, niepokój i bieda w Paryżu, terror Robespierre’a, egzekucja Aleksandra de Beauharnais, uwięzienie zarówno Józefiny, jak też Napoleona, obecność mopsika Fortuné – to wszystko naprawdę się wydarzyło.
Fragment Posłowia

O AUTORCE
JACOBINE VAN DEN HOEK jest holenderską autorką, felietonistką i organizatorką wydarzeń kulturalnych. Jej debiut powieściowy „Zondebok” („Kozioł ofiarny”), poświęcony silnym kobietom w XVI-wiecznym Amsterdamie, spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem czytelników. Mieszka w Amstelveen.
„Róża Napoleona” to jej druga powieść.

 

 

Premiera: 8.11.2023
Autorka: Jacobine van den Hoek
Tytuł: Róża Napoleona
Tytuł oryginału: De Roos van Napoleon
Przekład: Alicja Oczko
ISBN: 978-83-276-9207-8
Cena: 44,99 zł; cena e-book: 38,99 zł
Gatunek: powieść historyczna
Format: 145×215; oprawa: miękka
ze skrzydełkami i złoceniem

więcej: www.harpercollins.pl

Kategorie: Literatura