XII Targi Wydawców Katolickich

XII Targi Wydawców Katolickich
XII Targi Wydawców Katolickich
Warszawa,  21 – 23  IV  2006
Przed nami ostatnie cztery tygodnie przygotowań do 12. Targów Wydawców Katolickich, które – co jest tradycją – odbędą się w tygodniu po Niedzieli Zmartwychwstania Pańskie-go w dniach 21-23 kwietnia. Podobnie jak w latach ubiegłych miejscem spotkań wydaw-ców książki religijnej i autorów z czytelnikami będą warszawskie Stegny. Patronat honoro-wy nad tegoroczną imprezą objęli: ks. kardynał Józef Glemp, Prymas Polski, i Kazimierz Michał Ujazdowski, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
 
Listę wystawców zamknięto przed ponad miesiącem. Ostatecznie swój dorobek zaprezen-tuje blisko osiemdziesięciu wydawców z Polski i z zagranicy. Obok wydawnictw rodzimych napotkamy edytorów z Portugalii, Włoch, Watykanu i Rosji. Gościem honorowym Targów będzie Librairie La Procure, najstarsza we Francji księgarnia katolicka, której początki sięgają roku 1898.
 
Dziś La Procure to nie tylko ogromny salon w Paryżu, ale i sieć 25 księgarń na ternie Francji, Włoch i Szwajcarii. Na co dzień ta paryska księgarnia oferuje ponad 300 tysięcy tytułów książek, płyt CD i DVD, a zakupy robi w niej bez mała 1200 klientów. A to – trzeba przyznać – winno budzić respekt. Spośród polskich wydawców swe nowości zaprezentują m.in.: Wydawnictwo W drodze, ZNAK, WAM, Biały Kruk, Wydawnictwo Salwator oraz  Fronda czy Polwen.
 
Ostateczny program Targów jest w tej chwili wciąż jest ‘in statu nascendi’. Niemniej już dziś zapowiedzieć możemy kilka spotkań, które mogą zainteresować rzesze słuchaczy. Na pewno zwraca uwagę panel poświęcony osobie Benedykta XVI. O obecnym papieżu opowiadał będzie jego wieloletni współpracownik ks. bp Zygmunt Zimowski [‘Benedykt XVI – teolog i duszpasterz’]. Podobne zainteresowanie wzbudzić może spotkanie: ‘Klerykalizm i antyklerykalizm’. Zresztą to nie jedyny temat trudny, jaki podjęty zostanie podczas tych kwietniowych spotkań z książką religijną. Równie wysoką temperaturę dyskusji zapewnią zapewne uczestnicy paneli: „Jak głosić Ewangelię? Komunikacja w duszpasterstwie” czy „Msza święta dziś – źródło życia czy pusty rytuał?”. Pojawią się też tematy związane z magią i okultyzmem („Szatan przed trybunałem. Kiedy podlega karze bluźnierstwo?”,”Prawda o świecie okultyzmu”).
 
Na warszawskich Stegnach w tych dniach pojawi się wielu znanych autorów. Ich lista jest długa. Wśród nich: prof. Anna Świderkówna, prof. Władysław Bartoszewski, o. Aleksander Posacki, o. Leon Knabit  czy o. Jan Góra.
 
Na zakończenie drugiego dnia targów odbędzie się  uroczysty koncert : „Wydawcy katoliccy Janowi Pawłowi II” . Usłyszymy w nim „Stabat Mater” Antonina Dvořáka w wyko-naniu orkiestry „Sinfonia Nova’” oraz połączonych chórów: „Epifania” i Warszawskiego Chóru Międzyuczelnianego. Podczas koncertu nastąpi uroczyste wręczenie nagród lau-reatom Nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS 2006. Dzień wcześniej, w piątkowy wieczór, Wydawnictwo Księży Marianów – współorganizator Targów – zaprasza do Traffic Club przy ul. Brackiej na koncert Natalii Kukulskiej.
 
To ledwie fragment targowego „menu”, w którym – mamy nadzieję – każdy znajdzie coś interesującego.
 
Na warszawskie Stegny już dziś zaprasza Stowarzyszenie Wydawców Katolickich, organizator XII Targów Wydawców Katolickich.
 
Aktualne i pełne informacje znajdą Państwo na stronie internetowej Stowarzyszenia: www.swk.pl. 
Kategorie: Targi krajowe

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.