Debiut na polskim rynku australijskiego pisarza Petera Skrzyneckiego

Debiut na polskim rynku australijskiego pisarza Petera Skrzyneckiego
Debiut na polskim rynku australijskiego pisarza Petera Skrzyneckiego
 
 
Wydawnictwo Edukacyjne opublikowało ostatnio książkę znanego i popularnego w Australii pisarza Petera Skrzyneckiego zatytułowaną “Bezdomne psy” (The Wild Dogs)
 
Peter Skrzynecki urodził się w 1945 roku w Niemczech, w polsko-ukraińskiej rodzinie robotników przymusowych. W czwartym roku życia wyemigrował wraz z rodzicami do Australii. Jest on autorem kilkunastu popularnych na tamtym kontynencie książek poetyckich i prozatorskich, m.in. Immigrant Chronicle, Rock`n`Roll Heroes, The Sparrow Garden. Otrzymał za nie prestiżowe nagrody literackie: Captain Cook Bi-Centennial Award, Grace Leven Poetry Prize, Henry Lawson Short Story Award. Jego książki zostały przetłumaczone na wiele języków. Aktualnie Peter Skrzynecki pracuje jako profesor literatury angielskiej na Wydziale Nauk Humanistycznych Western Sydney University.
 
Zbiór 13. opowiadań o symbolicznym tytule Bezdomne psy to wydana na wysokim poziomie edytorskim książka o losach polskich emigrantów w Australii. Ten daleki kontynent wciąż pozostaje egzotyczny dla mieszkańców Europy, aczkolwiek coraz częściej staje się atrakcją turystyczną – również dla Polaków. Na polskim rynku książki brakuje niestety publikacji                  o tym kraju, zatem – opowiadając o pomijanym dotąd w literaturze kontynencie – wypełnia ona niszę. Napisana pięknym, poetyckim językiem, poza walorami literackimi, przybliża czytelnikowi nie tylko egzotykę australijskiej przyrody, ale porusza też ważne we współczesnym świecie problemy przemieszczania się ludzi w poszukiwaniu lepszego życia, które ma zapewnić im emigracja. Czy zapewnia…? Odpowiedzi może poszukiwać czytelnik w każdym opowiadaniu zbioru Bezdomne psy. Dowie się, że człowiek, który opuszcza swój kraj, zdany jest na tęsknotę, samotność, często rozczarowanie. I zawsze czuje się obco wśród cudzoziemców.
 
Książka uzyskała bardzo pochlebne recenzje w Australii. Z pewnością jej autobiograficzny charakter oraz kunszt literacki autora sprawiają, że lekturę tę czyta się z zainteresowaniem, degustując kolejne rozdziały jak egzotyczną potrawę. Autor bardzo zręcznie konstruuje swe opowieści, już na samym początku dyskretnie zapowiadając tajemnicę, która determinuje postępowanie bohatera. Zabieg ten, oprócz niezaprzeczalnych walorów artystycznych, wzbudza zainteresowanie czytelnika już od pierwszych stron lektury.
 
Projekt powstał przy współudziale Rządu Australijskiego i jest współfinansowany przez Australijską Komisję ds. Kultury (Australia Council for the Arts).
 
Książka dostępna będzie (w cenie promocyjnej) na stoisku Wydawnictwa Edukacyjnego (A52) podczas 9. Targów Książki w Krakowie. Można ją również zakupić w  księgarni internetowej: www.we.pl.
 
Kategorie: Literatura

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/wirtua/domains/wirtualnywydawca.pl/public_html/wp-content/themes/waszww-theme/includes/single/post-tags.php on line 4

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.