Prywatyzacja Ruch-u

Prywatyzacja Ruch-u
W pierwszym półroczu tego roku Ruch, największy w Polsce dystrybutor prasy, zanotował 1,89 mld złotych przychodów ze sprzedaży, ponad 2 proc. więcej niż rok wcześniej. Sprzedaż prasy dała spółce 834 mln zł, ponad 2 proc. więcej niż rok wcześniej, podobnie jak sprzedaż artykułów pozaprasowych, która sięgnęła w półroczu 1,06 mld zł. Zysk brutto wyniósł 19 mln zł, zaś zysk netto 12,5 mln zł. Tegoroczny zysk netto w I półroczu jest o 6,5 mln zł niższy niż w tym samym okresie 2004.
Skarb Państwa, który jest właścicielem Ruchu, zaakceptował na walnym zgromadzeniu prywatyzację tej spółki w drodze podwyższenia kapitału i wprowadzenia spółki do publicznego obrotu. Ruch ma teraz przygotować dokumenty potrzebne do podjęcia uchwały o emisji akcji.
Na kolejnym walnym zgromadzeniu zostanie podjęta decyzja o samym podwyższeniu kapitału.
Jeszcze w sierpniu, na najbliższym posiedzeniu, zarząd zajmie się przygotowaniem dokumentów, w tym wyceną spółki    
 
Według zapowiedzi resortu skarbu z połowy lipca, prospekt emisyjny Ruchu miał trafić do Komisji Papierów Wartościowych i Giełd w pierwszej połowie sierpnia.  Potem, jeszcze w lipcu, minister skarbu powiedział, że resort nie planuje oferty publicznej Ruchu przed wyborami.
W lipcu rada nadzorcza Ruchu pozytywnie zaopiniowała wnioski zarządu na walne, w tym propozycję podwyższenia kapitału zakładowego przez emisję 12 mln akcji i wprowadzenia akcji spółki do publicznego obrotu. 
Rada zaakceptowała też propozycję dokonania splitu istniejących akcji Ruchu w stosunku 1:10. Obecnie kapitał zakładowy spółki dzieli się na 4.093.993 akcji o wartości nominalnej 10 zł.
Jak informowaliśmy w lipcu br.,  oferta publiczna miałaby  objąć tylko nową emisję akcji, o wartości około 120 mln zł.
 
W planach na lata 2005-2007 Ruch chce zainwestować 340 mln zł, z czego 120 mln zł miałoby właśnie pochodzić z publicznej emisji akcji.

 
Kategorie: Rynek Polski

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.