Polska Biblioteka Internetowa rozbudowuje wyszukiwarkę

Polska Biblioteka Internetowa rozbudowuje wyszukiwarkę
Polska Biblioteka Internetowa www.pbi.edu.pl rozpoczęła pracę nad stworzeniem wielojęzycznej wyszukiwarki pełnotekstowej, która będzie wykorzystana do przeszukiwana książek znajdujących się w PBI. Obecnie w ofercie firmy znajduje się ponad 25 tysięcy tytułów. Tytuły można wyszukiwać poprzez wpisanie autora i/lub tytułu książki.
 
PBI posiada bardzo skromny indeks, uporządkowany tylko wg. autorów i tytułów. Nie ma indeksów tematycznych. Przy tytułach tłumaczonych (tych które sprawdziliśmy) brakuje informacji kto jest tłumaczem. Być może upłynął już okres ochronny na tłumaczenia Platona czy Arystotelesa, ale takie dzieła jak „O świecie” czy „Eutydem” filozofowie ci nie napisali w języku polskim. Ktoś przetłumaczył te teksty które są umieszczone w archiwach PBI. My nie potrafiliśmy odnaleźc informacji kto. Myślimy, że dla specjalistów z filozofii ma znaczenie z jakiego tłumaczenia korzystają, nie wspominając o poszanowaniu praw autorskich do tłumaczenia.
 
Internauci zaproszeni są do wypełnienia ankiety, która posłuży jako pomoc nad ulepszaniem systemu i podniesieniem wygody korzystania ze zbiorów. Nowa wyszukiwarka powstaje w ramach europejskiego projektu M-CAST.
 
Kategorie: nowe technologie

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.