Hurtownia WIKR – podsumowanie roku 2003

Hurtownia WIKR – podsumowanie roku 2003

Hurtownia książek WIKR istnieje na rynku od 1991 roku. Jej założycielami i właścicielami są Robert Witon i Paweł Kryst. Swoją działalność rozpoczęli od dystrybucji zeszytów w szkołach. W roku 1992 uruchomili sprzedaż stacjonarną przy ul. Kolejowej w Warszawie. Podstawą działalności hurtowni jest sprzedaż podręczników i ćwiczeń szkolnych oraz literatury metodycznej. Sprzedaż podręczników stanowi 80% obrotów firmy. W kwietniu 2004 otwarto nową przestronną samoobsługową halę, wyodrębniając w niej dział sprzedaży podręczników.

 

W roku 2003 obrót WIKR wyniósł 73,8 mln zł. Hurtownia miała 16.500 tytułów w tym 30 importowanych kalendarzy. Współpracowała z 270 wydawnictwami. Na koniec roku 2003 hurtownia zatrudniała 17 osób. Powierzchnia magazynów – 1652 m2

 

Ilość punktów detalicznych: 
ˇ Hurt/półhurt – 20 (ok. 35% obrotów WIKR realizuje współpracując w tzw. półhurcie z innymi hurtowniami o profilu ogólnym) 
ˇ Księgarnie – 250 
ˇ Biblioteki – 12 
ˇ Inne – 80

Najlepiej sprzedające się tytuły w roku 2003
ˇ Podręczniki i zeszyty ćwiczeń do matematyki serie matematyka z Plusem – GWO 
ˇ Podręczniki i zeszyty ćwiczeń do historii dla szkoły podstawowej – Nowa Era 
ˇ Podręczniki i zeszyty ćwiczeń do chemii dla gimnazjum – Nowa Era 
ˇ Podręczniki i zeszyty ćwiczeń do przyrody dla szkoły podstawowej – Nowa Era 
ˇ Ćwiczenia i podręczniki do biologii dla gimnazjum – Żak 
ˇ Ćwiczenia i podręczniki do matematyki dla gimnazjum – GWO 
ˇ Atlas geograficzny dla gimnazjum – Nowa Era

W 2000 roku, obok WIKR Sp.j, do życia została powołana firma WIKR KONSORCJUM Sp. z o.o. WIKR KONSORCJUM powstało jako biuro zakupów podręczników Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych dla grupy hurtowni: Wikr s.j., Calamus z Wrocławia, BGW z Gdańska, Emar z Białegostoku, Rema z Łodzi, Papirus z Lublina, Milo z Krakowa, Księgarni Językowej z Koszalina, których właściciele są również udziałowcami WIKR KONSORCJUM. Obecnie KONSORCJUM rozszerza swoją działalność o współpracę z innymi wydawnictwami, głównie poza edukacyjnymi, ale nadal jako biuro zakupów dla swoich współudziałowców

W planach na rok 2004 hurtownia ma utrzymanie obrotów na poziomie roku ubiegłego, zmniejszenie zapasów magazynowych podręczników po sezonie o 30%.

JW

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     info z BA, badania czytelników
handel elektroniczny, Rynki zagraniczne , Rynek polski

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kategorie: Rynek Polski

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.