Hurtownia Platon – podsumowanie roku 2003

Hurtownia Platon – podsumowanie roku 2003

Firma Platon Sp. z o.o. działa na rynku księgarskim od 1995 r. jednak dopiero od 01.06.2003 r. przekształciła się w Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, wcześniej działała pod nazwą Platon Sp. j. Współzałożycielami hurtowni Platon są Paweł Filar i Jacek Darowski.

Platon zajmuje się sprzedażą hurtową oraz dystrybucją książek na terenie całego kraju. Rynek księgarski jest głównym wyznacznikiem tej działalności. Jak informuje Platon, atutami Przedstawicieli Handlowych firmy są: szybkość, precyzyjność, rzetelność oraz skrupulatność w wykonywanej przez siebie pracy. Wszystkie zamówienia realizowane są w przeciągu 24 godzin.

Kapitał firmy – 200 tys. zł

Roczny obrót firmy za 2003 r. – 9 mln. zł

Prognoza na rok 2004 – 14 mln. zł

Zysk netto za 2003 r. – ok. 300 tys. zł

Ilość tytułów w obrocie – ok. 12 tys.

 

Ilość punktów detalicznych: 
a. księgarnie – Platon współpracuje z około 70 księgarniami, obsługuje Traffic-club, Notabene oraz księgarnie internetowe np. Merlin 
b. megastory – współpracuje z siecią salonów Empik na terenie całego kraju hipermarkety – od 2004 roku zaopatruje sieć hipermarketów TESCO 
c. biblioteki – w planach Platona jest zamiar zaistnienia jako dystrybutor dla tych instytucji

Na koniec roku 2003 Platon Sp. z o.o. zatrudniał 14 osób w pełnym wymiarze godzin. Z każdym rokiem firma prężnie rozwija swoją działalność i zatrudnia nowych wykwalifikowanych pracowników.

Siedziba firmy oraz magazyn mieści się przy ul. Kolejowej 19/21 w Warszawie. Działalność na terenie całej Polski możliwa jest tylko dzięki Przedstawicielom Handlowym oraz usłudze dystrybucyjno-wysyłkowej.

Pod koniec roku 2003 hurtownia Platon współpracowała z ponad 200 wydawcami z całego kraju. Jej główni dostawcy to między innymi: Muza, Czytelnik, Czarne, Albatros, SIC!, Drzewo-Babel, Studio-Emka, Endo oraz szereg innych dobrze prosperujących wydawnictw. Sprzedaż za pośrednictwem Internetu wynosi około 5% rocznego obrotu firmy.

Struktura oferty firmy Platon: 
1. obroty głównie tworzą publikacje dotyczące beletrystyki jest to prawie 82% tytułów, reszta obrotów – 18% – składa się na literaturę fachową 
2. oferta hurtowni jest bardzo szeroka i zróżnicowana, średnia ilość tytułów posiadanych w dystrybucji przekracza 12 tys. publikacji 
Asortyment dostępny w hurtowni Platon w głównej mierze bazuje na literaturze pięknej, historii, oraz na albumach poświęconych sztuce (malarstwo ,architektura ,fotografia ,film ,teatr). Pozostałe rodzaje literatury, które miały wpływ na strukturę firmy dotyczyły nauk humanistycznych (bogaty zasób tytułów z filozofii i socjologii), poradników, słowników i encyklopedii, oraz fantastyki. W ofercie można dostrzec również tytuły z takich dziedzin jak: medycyna, prawo i ekonomia, technika; nie brakuje również książek do nauki języków obcych oraz kartografii i przewodników. 
W roku 2003 w działalności firmy można zauważyć wzrost sprzedaży wszystkich tytułów posiadanych w ofercie, oznacza to, iż rotacja w hurtowni Platon obejmuje ok.90 % wszystkich tytułów.

TOP 20 W 2003r.: 
1. Kalendarz Robotniczy 
2. Grzeczne dziewczynki idą do nieba…. 
3. Rymowanki dla dużych dzieci 
4. Mój powrót do życia 
5. Wojna polsko-ruska 
6. Punk Rock Later 
7. Niewiedza 
8. Martyna 
9. Wyznania nawróconego dysydenta 
10. Sztuka wojenna 
11. Tamten okrutny wiek 
12. Bułgarski bloczek 
13. Czy można żyć 150 lat? 
14. Heban 
15. Kto zabrał mój ser? 
16. Nie wiem jak ona to robi ? 
17. Tęsknota silnej kobiety za silnym mężczyzną 
18. Ludzie szukają szczęścia i umierają … 
19. Humor w genach 
20. Nie wszystko na sprzedaż

Plany na rok 2004 
Głównym celem hurtowni Platon w 2004 roku oprócz zwiększenia obrotów do14 mln. zł. jest rozwinięcie swojej działalności poprzez zwiększenie liczby zatrudnionych Przedstawicieli Handlowych na terenie całego kraju. Pomocnym w tym przedsięwzięciu działaniem będzie zmiana systemu operacyjnego, który ułatwi pracę Odbiorcom hurtowni Platon. Wprowadzenie takiego systemu ułatwi księgarzom składanie zamówień, zamówienia przyjmowane będą w trybie on-line, co pozwoli na jeszcze szybsze dostarczenie dostaw.

 

 

 

 

 

Kategorie: Rynek Polski

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.