Ksiądz Leszek Skorupa o współpracy wydawnictw Herder i Jedność

Ksiądz Leszek Skorupa o współpracy wydawnictw Herder i Jedność

WaszWW: Od kiedy trwa współpraca wydawnictwa Jedność z wydawnictwem Herder i jak się ona zaczęła?

Ks. LS.: Z wydawnictwem Herder współpracujemy już od kilku lat. 6 lat temu ukazała się nasza pierwsza licencyjna książka. Dotychczas ta współpraca nie była w żaden sposób sformalizowana, odbywała się na takich samych zasadach jak z wszystkimi innymi wydawcami – kupowaliśmy tylko prawa do wydania książki. Na rynku polskim tytuły tego wydawnictwa mają w swojej ofercie np. Znak, WAM. W ciągu tych 6 lat współpracy wydaliśmy 46 tytułów na licencji Herdera. Była to niestety tylko współpraca jednostronna, tzn. nasze książki nie ukazywały się w Niemczech. Zacieśnienie współpracy zaproponował właściciel i zarząd wydawnictwa. Chodziło o to, abyśmy także my w Polsce mogli przygotowywać książki dla czytelników w Niemczech. Skoro mają zniknąć granice, to dlaczego by nie zacząć bliższej współpracy wydawniczej.

WaszWW: Proszę powiedzieć kilka słów o wydawnictwie Herder.

ks. LS: Jest to imponujące wydawnictwo, z 200-letnia tradycją, całkowicie prywatne, zarządza nim już piąte pokolenie Herderów. Są to bardzo szlachetni ludzie, znający swoje miejsce w tworzeniu kultury. Do macierzystego wydawnictwa Herder, które wydaje publikacje biblijne, książki z zakresu duchowości, teologii i słowniki, należą jeszcze trzy inne. Wydawnictwa, Kerle i Christophorus zajmują się publikacją książek dla dzieci i edukacyjnych. Trzecie wydawnictwo ma profil akademicki. W ofercie najwięcej jest tytułów macierzystego Herdera. Jako ciekawostkę powiem, że rodzeństwo pana Herdera, właściciela, również prowadzi własne wydawnictwa. Siostra w Nowym Jorku, a brat w Barcelonie.

WaszWW: Jakie korzyści będzie miało wydawnictwo Jedność z takiej współpracy?

ks. LS: W sektorze wydawnictw teologicznych i filozoficznych Herder jest najstarszą firmą. Od dawna było moim marzeniem, aby móc skorzystać z ich wiedzy i doświadczenia. Jest to bardzo dobrze zorganizowane wydawnictwo, które w niewielkim stopniu ulega trudnemu niemieckiemu rynkowi. Możemy skorzystać z wiedzy marketingowej, dotyczącej sprzedaży i organizacji wydawnictwa.

Na pewno błędem jest  patrzenie tylko na korzyści nasze, wydawców. Trzeba myśleć o korzyściach czytelników, dla których pracujemy. Np. uda nam się obniżyć ceny importu książek naukowych, dużych opracowań, słowników o ok. 15%-20 %. Ponadto czytelnik będzie miał zapewniony szybki dostęp do publikacji, nie będzie musiał czekać rok na polskie wydanie. W tej chwili jesteśmy obecni na posiedzeniach zarządu i rady programowej. Planujemy jednoczesne publikowanie polskich i niemieckich wydań naszych książek

WaszWW: Nie można zapominać o problemach. Na jakim polu jest najwięcej nieporozumień?

ks. LS: Musimy „dorównać kroku” wydawnictwu Herder. Właściciele dużo nam zaufali, dali swoją markę. Musimy zostawić mniejszy margines na błędy. Problemem są kwestie gospodarcze. Partnerowi niemieckiemu trudno zrozumieć realia polskiego rynku. Musieliśmy długo i dokładnie tłumaczyć, że koszty wyprodukowania książki są podobne, ale nie może ona być tak droga jak w Niemczech.

WaszWW: Ile książek Herdera ukaże się w tym roku w Polsce, a ile wydawnictwa Jedność w Niemczech?

ks. LS: Musimy pamiętać, że jest to dopiero początek takiej współpracy i ciągle przeważają książki, które mu kupujemy. W Polsce ukażą się 34 tytuły niemieckie, a my przygotowujemy dla Herdera 3 (m.in. 2 albumy). Niektóre z polskich tytułów będą drukowane od razu w Niemczech. Herder ma własne drukarnie, więc często nie opłaca się produkować w Polsce.

WaszWW: Jak w związku ze współpracą z Herderem będzie się rozwijała oferta wydawnictwa Jedność? 

ks. LS: Z tytułów Herdera będziemy wybierali na pewno te związane z Biblią, książki dla dzieci i o duchowości. W naszej ofercie przeważają obecnie tytuły związane z duchowością, teologią, Biblią i tak pozostanie. To jest główny trzon naszego wydawnictwa. Na zapotrzebowanie rynku pojawiło się dużo tytułów związanych z wychowaniem, pedagogiką. Staramy się wprowadzać np. nowe podejście do czytania dla dzieci. Nasz rynek przeżywa to, co tamte rynki przezywały kilka lat wcześniej.  Mam nadzieję, że korzystając z rozwiązań wypracowanych przez wydawnictwo Herder, będziemy unikać błędów.

 

 

 

 

Kategorie: Religia, Rynek Polski

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.