Universitas w 2002r. – spadek przychodów ze sprzedaży książek o 1%

Universitas w 2002r. – spadek przychodów ze sprzedaży książek o 1%

Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych UNIVERSITAS zostało założone w 1989 roku przez pracowników naukowych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Universitas jest obecnie jednym z ważniejszych wydawnictw naukowych w Polsce. Specjalizuje się w publikowaniu książek naukowych i popularnonaukowych z dziedziny humanistyki ze szczególnym uwzględnieniem historii literatury, nauki o języku, teorii literatury, literatury pięknej, historii filozofii, socjologii.

W 2002 roku Universitas rozpoczął edycję serii „Klasyka Mniej Znana”.  Co miesiąc ukazuje się 6 tytułów, wznawianych na podstawie tekstów najważniejszych edycji, czasami z uwspółcześnioną interpunkcją i ortografią, opatrzonych przypisami i słowniczkami terminów staropolskich. W tym roku ukażą się kolejne 72 tytuły. W sumie tym roku Universitas wyda 140 nowości.  Ważną pozycją będzie Nowy słownik polsko-angielski, angielsko-polski Fundacji Kościuszkowskiej. Zwiększy się także oferta podręczników do nauczania języka polskiego jako obcego (seria Język polski dla cudzoziemców).

Przychody TAiWPN Universitas ze sprzedaży książek spadły w 2002r. o 1% i wyniosły 2,5 mln zł. Sprzedano 141 752 egz. książek, a wraz z kalendarzem uniwersyteckim – 146 363 egz. 
 
Wydano 179 tytułów, w tym 161 nowości. Średni nakład to 1000 egz. Łączny nakład wyniósł w 2002r. 168 000 egz.
Najlepiej sprzedawały się w 2002r. takie tytuły jak: 
Kalendarz uniwersytecki 
– S. Jaworski, Słownik terminów literackich 
– A. di Nola, Diabeł 
– W. Miodunka, Cześć, jak się masz? 
– F. Cuomo, Wielkie proroctwa 
– Ajschylos, Prometeusz skowany

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.