Książnica Polska zbywa udziały w Konsorcjum Hurtu Księgarskiego. Rozmowa z Jerzym Okuniewskim

Książnica Polska zbywa udziały w Konsorcjum Hurtu Księgarskiego. Rozmowa z Jerzym Okuniewskim

Przegląd

WaszWW: Chciałabym porozmawiać na temat Konsorcjum Hurtu Księgarskiego.

Jerzy Okuniewski: Na temat konsorcjum najlepiej gdyby Pani porozmawiała z Prezesem tej firmy tj. Panem Romualdem Pieczonką. Siedziba firmy znajduje się w Kielcach, tam też są wszystkie dokumenty dot. działalności.

WaszWW: Kto jest właścicielem Konsorcjum i od kiedy istnieje?

J.O: Konsorcjum istnieje od kwietnia 2000. Książnica Polska oraz Książka Szkolna mają w tym przedsięwzięciu po 50% udziałów, przy czym Książnica Polska ma je właśnie na zbyciu.. Konsorcjum jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. Nie ukrywam, że główna inicjatywa założenia konsorcjum wyszła od pana Pieczonki. Namówił nas na taki układ, reklamując się jako bardzo potężna hurtownia, która ma opanowany rynek podręcznikowy. W Olsztynie było bardzo ciężko z tym sektorem i myśmy dlatego się na to zdecydowali.

WaszWW: Dlaczego Pan się wycofuje, dlaczego chce zbyć swoje udziały?

JO: Z czterech powodów. Po pierwsze konsorcjum nie spełnia moich oczekiwań. Książnica Polska jest dużą firmą handlową, ma ok. 20 mln obrotu rocznego, a Konsorcjum ma obrót rzędu 1 mln PLN, to jest żaden obrót, to jest żadna hurtownia, nie o taką hurtownię w Olsztynie nam chodziło. Po drugie: bardzo skromna i uboga oferta asortymentowa. Powodem mojej rezygnacji nie jest nawet to, że nie ma dywidend i ich pewnie nie będzie. Nam nie chodziło o dywidendy nam chodziło o to, żebyśmy mogli w Olsztynie w dobrej hurtowni kupować dobry asortyment i nic więcej. Po trzecie: podstawą działania hurtowni (gdyż w tym się specjalizuje Książka Szkolna pana Pieczonki) miały być podręczniki szkolne. To miała być główna działalność. A podręczników szkolnych hurtownia w tym roku nie miała w ogóle lub w jakiś śladowych ilościach. I czwarty powód: mimo wielkich planów, hurtownia w ponad 90% opierała się na współpracy z nami a nie szła w kierunku jaki leżał u podstaw jej powołania, tzn. nie opanowała w ogóle sieci księgarń na terenie województwa warmińsko -mazurskiego.

WaszWW: Ile księgarń ma obecnie Książnica Polska?

JO: Ponad 20. Konsorcjum miało też współpracować ze Składnicą Księgarską, miało ostro wejść w szkoły i nic z tego nie wyszło.

WaszWW: Doszły nas z rynku informacje o problemach Konsorcjum z płatnościami.

JO: Nie ukrywam, że my też dowiedzieliśmy się w rozmowie z jednym z wydawców, że hurtownia wobec niego ma spore długi. Byliśmy zszokowani, gdyż w bilansach wykazywany jest zysk. Pan Pieczonka w kontaktach z nami nie informował nas o żadnych problemach. Zapasy w hurtowni w cenach hurtowych wynosiły ok. 10 mln PLN. My jako Książnica Polska nie jesteśmy winni Konsorcjum ani grosza, a tu się okazuje, że hurtownia ma jakieś problemy. Książnica Polska zawsze dobrze współpracowała z wydawcami, może były jakieś minimalne opóźnienia płatności, ale nigdy nie było z wydawcami problemów, a teraz chodzi o nasze dobre imię. To jest większy dramat niż te inne problemy.

WaszWW: Dziękuję.

Jolanta Włodarczyk

 

>Pierwszy raz słyszę, iż jakieś Konsorcjum Hurtu Księgarskiego miało współpracować z Składnicą Księgarską. Pierwszy raz słyszę o powstaniu takiego Konsorcjum.
Z poważaniem Tadeusz Żochowski
Prezes Składnicy Księgarskiej Sp. z o.o.

 

Kategorie: Rynek Polski, Wywiady

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.